Rating Číny si u S&P polepšil na stupeň AA-minus

Peking / New York - Lepší úvěrová spolehlivost Číny přiměla mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's, aby zemi zvýšila hodnocení na stupeň AA-minus. Dosud měla hlavní rating Číny na stupni A-plus. S&P oceňuje zejména nízké zadlužení Číny a vyhlídky na další silný růst její ekonomiky. V listopadu už Číně rating zvýšila konkurenční agentura Moody's Investors Service.

„Zvýšení ratingu odráží pozitivní revizi hodnocení rizika, k němuž agentura došla při posuzování makroekonomické a finanční stability,“ vysvětlil analytik S&P Kim Eng Tan. Dlouhodobý rating se tak u S&P dostal na stejnou úroveň, kam jej zvýšila Moody's. Podle ratingové agentury silné stránky čínské ekonomiky vysoko převažují nad stránkami slabými. Ty by se mohly projevit v bankovním systému v případě, že by ekonomiku potkaly případné problémy.

Čína prý měla mít lepší známku už dávno

Podle ekonoma Wanga Chana z poradenské společnosti CEBM v Šanghaji  měla mít Čína vyšší rating už dávno: „Zvýšení ratingu je celkem normální. To ale měli udělat o hodně dřív, máme vysoký přebytek na běžném účtu a nikdy nevydáváme dluhopisy bezdůvodně.“ Z trojice největších ratingových agentur pouze Fitch Ratings Čínu nadále hodnotí známkou A-plus. To je o jeden stupeň pod známkami konkurence.

V současnosti je výhled čínského ratingu stabilní. To znamená, že s žádnou další změnou v dohledné době agentura nepočítá. Kritici Číny se obávali, že citelné zvýšení úvěrové aktivity, s jehož pomocí se tamní banky snažily během globální finanční krize podpořit ekonomiku, povede k výraznému nárůstu špatných úvěrů. Zvýšením ratingu ale jak S&P, tak Moody's daly najevo, že takové riziko nevidí.

Standard & Poor´s
Standard & Poor´s