Německý rozpočet nabobtná díky zákroku proti daňovým útokům

Berlín - Zákrok Německa proti daňovým únikům prostřednictvím koupě ukradených údajů o bankovních účtech v Lichtenštejnsku a Švýcarsku může přinést státnímu rozpočtu až 1,8 miliardy eur (zhruba 45,2 miliardy korun). Napsal to německý list Der Spiegel. Ten se domnívá, že Německo může očekávat zvýšení příjmu z daní i v příštích letech. Daňoví poplatníci totiž nebudou moci rychle opět skrýt své výnosy v daňových rájích.

Německé daňové úřady zaznamenaly prudký nárůst počtu osob, které se přihlásily k platbě daní poté, co se německá vláda rozhodla koupit údaje o účtech v zahraničí. Podle německých zákonů se daňoví poplatníci, kteří dodatečně sami přihlásí své příjmy a splatí daň plus úroky, mohou vyhnout trestnímu stíhání. „Nedoplatky 1,6 miliardy eur můžeme získat v letošním roce a dalších 200 milionů v příštím roce,“ uvedl list.

Nákup údajů o skrytých účtech stál Německo jen několik milionů eur. V minulém roce Německo spolu s Itálií, USA a Francií vedlo kampaň za vymýcení daňových úniků. Německý kabinet na počátku tohoto měsíce odsouhlasil zpřísnění pravidel pro osoby, které budou usilovat o daňovou amnestii. Podle návrhu zákona, který míří do parlamentu, budou muset lidé žádající o amnestii odhalit veškerý svůj majetek, nejen majetek týkající se konkrétních bank nebo zemí.