Saxo Bank: Jak zahýbe rok 2011 finančními trhy?

Praha – Dánská investiční banka Saxo Bank v prosinci každoročně zveřejňuje žebříček „šokujících předpovědí“ ze světa peněz na následující rok. Ani letošek není výjimkou. Předpověď na rok 2011 má jasné obrysy – zaměří se na světové měny, potenciálně největší a nejkontroverznější akvizice, na možné zpochybnění autority Fedu ze strany politiků i expertů a dále také na ceny komodit a na investiční strategie, které by mohly v tomto ohledu vstoupit do hry. Podrobnosti a komentář předpovědí si můžete poslechnout dnes v 16:47 ve Studiu Burza.

1. Americký kongres zablokuje Bernankeho třetí vlnu kvantitativního uvolňování

Fed se ve druhé polovině roku 2011 ocitne na horké židli kvůli obviněním, že umožnil debakl amerického trhu s nemovitostmi a vyvolal nutnost přijít se záchranným balíčkem pro banky, který má katastrofální dopady na vývoj veřejného dluhu. Banky, které jsou příliš velké na to, aby je stát mohl nechat padnout, se mezitím znovu ocitnou ve vážných problémech. Kongres zablokuje pravomoc Fedu dále navyšovat jeho rozvahu a zpochybní také jeho dvojí mandát, kdy se Fed snaží hlídat zároveň vývoj nezaměstnanosti i inflace.

2. Apple koupí Facebook

Šéf Applu Steve Jobs v rozhovorech uvedl, že Apple jednal s Facebookem o příležitostech k vytvoření partnerství. Tyto rozhovory však nakonec nevedly k žádnému výsledku. „Facebook přišel s přemrštěnými požadavky, na které jsme nemohli přistoupit,“ uvedl Jobs. To by mohlo Jobse přimět k tomu, že se rozhodne Facebook rovnou skoupit celý.

3. Americký dolarový index překročí hladinu 100

Ekonomický růst se bude ve většině oblastí světa zpočátku roku 2011 vyvíjet zdravě, ovšem potom se objeví problémy v Číně. Pomalý růst čínské průmyslové základny způsobí celosvětové ochladnutí chuti k riziku a vzhledem k těžkostem japonské ekonomiky a chaosu, kterému bude čelit eurozóna, se následně zvýší atraktivita dolaru. Přechod od jiných měn k dolaru posune ke konci třetího čtvrtletí roku 2011 dolarový index o 25 procent výše nad úroveň 100.

4. Výnosy amerických 30letých dluhopisů se propadnou na tři procenta

Politika devalvace dolaru, jejíž kořeny lze vysledovat v „měnových válkách“ roku 2010, donutí rozvíjející se trhy použít více ze svých dolarových rezerv na nákup amerických dluhopisů. Kvantitativní uvolňování Fedu neuspěje, pouze se částečně vyřeší problémy amerických bank s rozvahami. ECB, EU a MMF neuspějí v léčbě problémů zemí na periferii eurozóny (PIIGS), a vyženou tak frustrované investory do bezpečné náruče strýčka Sama. Faktor dobré nálady v roce 2011 vyvane a výnosy 30letých dluhopisů se propadnou na tři procenta.

5. Měnový pár AUD/GBP se propadne o 25 procent

Velká Británie se vrací ke svým tradičním hodnotám – tvrdě pracuje, více šetří a tak poměrně brzy a překvapivě nastane v roce 2011 silná hospodářská expanze. Austrálie na druhou stranu bojuje s ochabující ekonomikou, jelikož Čína stále více šlape na brzdu, aby udržela pod kontrolou inflaci. Přidáme-li k tomu australský trh nemovitostí, máme tu bublinu k prasknutí, takže pokles kurzu AUD/GBP o 25 procent je nasnadě.

6. Ceny ropy prudce rostou, ale pak dochází k jejich korekci o třetinu

Cena ropy se na počátku roku 2011 vyšvihne nad 100 dolarů za barel na vlně euforie plynoucí z toho, že se americká ekonomika zbavila okovů. V dalším průběhu roku však podlehne prudké korekci, která cenu srazí o třetinu dolů.

7. Zemní plyn zdraží o 50 procent

Zemní plyn vstupuje do roku 2011 s převisem nabídky. Globální pokles totiž způsobil, že nabídka je již dva roky vyšší než poptávka, což má za následek dva roky dvouciferných ztrát. Avšak pasivní investice do zemního plynu jsou ziskovější díky zvýšené poptávce průmyslových podniků, nižší ceně oproti ropě a uhlí, zploštění forwardové křivky a díky návrhům na export většího množství amerických zásob zemního plynu. Navíc chladné počasí vede k rychlému vyčerpání zásob, takže v roce 2011 zemní plyn zdraží o 50 procent, k čemuž dochází jednou za 25 let.

8. Zlato na pozadí měnových válek stoupne na 1 800 dolarů za unci

„Měnové války“ se v roce 2011 vrací na scénu s ještě větší razancí a jejich motorem je oživení americké ekonomiky. Obchodní deficit USA se zvětšuje, sílí tlak na Čínu. S tím, jak se investoři uchylují ke kovům, zlato stoupá k 1 800 dolarů za troyskou unci.

9. S&P 500 dosáhne historických maxim

Fed ani v roce 2011 nepřestává pumpovat peníze do systému. Investoři si uvědomují, že jedinou strategií, které má cenu se držet, jsou nákupy při poklesech. Tato taktika však ve skutečnosti nahrává Fedu, i když je to domeček z karet. Američtí spotřebitelé začínají utrácet s tím, jak roste hodnota jejich akciových portfolií. Americké podniky se nenechávají zmást euforií a pokračují v procesu oddlužování, který vede ke skutečnému oživení. Americký referenční index na své cestě k 1 600 bodům sleduje ve zpětném zrcátku maxima z roku 2007.

10. Ruský index RTS dosáhne 2 500 bodů

Na začátku roku se začíná nafukovat další ekonomická bublina, která vyšroubuje cenu ropy znovu nad 100 dolarů za barel. Průměrný americký investor na americkém akciovém trhu bude své peníze používat jen k nákupům při poklesech. Investoři na ruském akciovém trhu si uvědomí hodnotu svého indexu při poměru zisku na akcii 8,6 za rok k datu a poměru ceny k účetní hodnotě 1,26. RTS v roce 2011 téměř zdvojnásobí svou hodnotu na 2 500 bodů.

0Můžeme jen spekulovat, zda se některé z předpovědí vyplní. Pro příklad neúspěšné věštby roku 2010 nemusíme chodit daleko. Saxo uvádělo, že cena cukru v roce 2010 poklesne o jednu třetinu a zlato se propadne na 870 dolarů za troyskou unci. Ani jedna komoditní predikce se nakonec nevyplnila. Naopak z loňských předpovědí se přiblížila k pravdě například hodnota indexu volatility VIX. U něj se předpokládalo, že poklesne na číslo 14, přičemž ještě v prosinci 2009 se hodnoty pohybovaly kolem dvacítky. Nyní se index točí kolem čísla 15, stejně jako na jaře.

Jak se bude dařit nejnovějšímu výhledu, napoví průběh příštího roku. Až v prosinci 2011 budeme vědět, které z předpovědí měly pevný základ a promítly se do reality.

Facebook
Facebook
Více fotek
  • Facebook autor: ČT24, zdroj: firstfriday.worldpress.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/307/30619.jpg
  • Australské dolary zdroj: travel.ninemsn.com.au http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1212/121174.jpg
  • Zlato zdroj: fladoodles.files.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1174/117342.jpg
  • Saxo Bank zdroj: Saxo Bank http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2193/219247.jpg