Pojišťovny sčítají škody, mráz trápí hlavně řidiče

Praha - Mrazivé počasí dělá problémy řidičům, kteří se teď ve velkém množství obracejí na pojišťovny. Poškozené jsou ale i některé nemovitosti a další majetek. Zima si rovněž tradičně vybírá daň na infrastruktuře, třeba na vodovodním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace zaplatí šest až sedm milionů za opravy potrubí každý týden. Jen za minulý řešily kvůli mrazivému počasí 140 případů.

Devatenáct havárií přitom bylo většího rozsahu. Počet havárií je srovnatelný se stejným obdobím za minulý rok. Mráz a sníh se projevuje i na účtech pojišťoven. Ozývají se jim hlavně řidiči. Zatímco běžně počet nehod o svátcích klesá, letošní Vánoce vypadají ve statistice jako všední den. „Je to zhruba kolem 500 hlášených pojistných událostí denně. Ta průměrná výše škody byla kolem třiceti tisíc korun, šlo převážně o lehčí plechové škody,“ řekl Tomáš Zavoral České pojišťovny.

O pomoc se hlásili i řidiči, kteří mají předplacené asistenční služby. „V zimě třeba takové úplně obyčejné vybití autobaterie může hodně zkomplikovat život,“ prohlásil mluvčí Allianz Václav Bálek. Škody už počasí stihlo nadělat i na nemovitostech a dalším majetku. „Jednalo se spíše o lehčí škody způsobené tíhou sněhu nebo námrazy. Průměrná výše pojistného plnění je v těchto případech kolem 16,5 tisíce korun,“ konstatoval Zavoral.

Silničáři se k bilancování přidají až na jaře. Tentokrát ale nemusejí sčítat pouze výmoly na silnicích. Podle expertů totiž může být problém i se stavbami, které stát zastavil kvůli úsporám a nestihl je úplně zakonzervovat. Mráz pak na některé udeřil ve stavu, v jakém je opustili dělníci během listopadu.