Británie zahájila záchranu telefonních budek. Instaluje do nich bankomaty

Londýn - Červené telefonní budky, jeden ze symbolů Británie, se kvůli mobilním telefonům stávají ohroženým druhem. Britská společnost BT (British Telecommunications) se je nyní snaží zachránit tím, že do nich začíná instalovat bankomaty. V současnosti je po celé Británii umístěno zhruba 12 500 budek, se kterými se turisté fotografují, případně zkouší, kolik se jich do budky vejde. K telefonování je ale používá čím dál méně lidí a podle BT asi polovině zbývajících budek hrozí likvidace.

Společnost už delší dobu hledá způsob, jak telefonní budky využít. Dokonce přišla s „charitativním“ projektem, v rámci kterého si jednotlivci či asociace mohou budky převzít do adoptivní péče. „Zdá se, že program nefunguje tak, jak vedení společnosti doufalo, a tak hledá další komerční využití,“ uvádí spolupracovník ČT Ivan Kytka.

Britský venkov bankomaty ocení, chybí zde pobočky bank

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Vedení BT uvedlo, že za poslední dva roky kleslo užívání telefonních automatů o polovinu. Už nyní byla řada budek zlikvidována, prodána nebo exportována jako suvenýry. „BT se snaží najít inovativní řešení, aby mohla zachovat budky, protože počet hovorů z telefonních automatů se stále snižuje,“ řekl mluvčí společnosti. Bankomaty budou osazeny zejména do měst britského venkova, kde bankám mnohdy chybí pobočky.

BT nyní v anglickém městě Peterborough otevřela již druhou budku předělanou na bankomat a věří, že tato inovace pomůže zachovat jeden ze symbolů země na britských ulicích. Majitel bankomatu totiž platí BT poplatek za užívání budky, která má již všechno potřebné vedení. Budka přitom plní pouze funkci bankomatu, možnost volání zachována není.

Typickou červenou telefonní budku, vysokou asi dva a půl metru, navrhl v roce 1924 architekt Giles Gilbert Scott. „Budky jsou považovány za britskou designérskou ikonu, která je součástí národního dědictví,“ uzavírá Kytka.

Telefonní budka
Telefonní budka