Ruští turisté – sice hluční, ale přínosní pro českou ekonomiku

Praha/Moskva – Ruští turisté jsou hluční a hodně pijí. V Češích často i kvůli komunistické minulosti nevyvolávají valné sympatie, ale přesto se do naší země jen hrnou. A s nimi přijíždí i tučné zisky směřující do kapes českých hoteliérů a obchodníků. Podle Asociace cestovních kanceláří tady letos utratili skoro 8 miliard korun. Rusové jezdí za tím, co jim doma chybí – za historií a romantikou.

Letos Česko navštívilo 412 tisíc Rusů. Po Němcích jsou tak druhá nejpočetnější skupina. Zůstávají dlouho, obvykle víc než pět nocí a hodně utrácejí. „Průměrně utratí ruský turista v České republice 3 800 korun denně, oproti jiným turistům, kde průměr vychází na 2 500 korun,“ uvedl specialista na ruský trh z Asociace cestovních kanceláří ČR Josef Bára.

Zádrhelem, který příjezdy Rusů do Česka omezuje, ale zůstávají víza. Bez nich by mohlo do české kasy přitéci od slovanských bratrů výrazně více peněz. Český konzulát v Moskvě ročně vydá 200 tisíc víz. Zájem je tak velký, že kapacita nestačí a s vydáváním pomáhá vízové centrum.

Video Reportáž Barbory Šámalové
video

Reportáž Barbory Šámalové

„České vízum je jedno z nejdražších díky tomu, že pracujeme přes vízové centrum, které to taky zbržďuje a zpomaluje. Jestli dříve bylo samozřejmostí 7 dní, tak dneska už je to minimálně deset. A samozřejmě cena téměř dvojnásobná,“ upozornil zástupce cestovní kanceláře Čedok v Moskvě Jaroslav Rizner.

I když se víza jen valí, úřady se snaží uspokojit veškerou poptávku. „Zastupitelský úřad v Moskvě vydá denně 1 500 víz ruským občanům žádajícím o cestu do České republiky. Nárůst je o více než 26 procent, což je nárůst enormní,“ podotkl mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář. Zdůrazňuje, že i v této obtížné situaci se žádosti daří vyřizovat takřka bez jakýchkoliv stížností.

Kromě hlavního města se velké oblibě ruských turistů těší i Karlovy Vary. Tady do obchodů lákají ruské nápisy, a ani prodavačky hovořící plynně rusky nejsou žádnou výjimkou.

Žádost o vízum
Žádost o vízum