Bank of America odškodnila agentury Freddie Mac a Fannie Mae

New York - Americká finanční instituce Bank of America vyplatila téměř 2,8 miliardy dolarů (asi 52,6 miliardy korun) hypotečním agenturám Freddie Mac a Fannie Mae. Agentury si stěžovaly, že jim největší americká banka v době finanční krize prodala nekvalitní hypotéky. Vyplacení by mohlo znamenat, že bance už se brzy podaří zastavit obrovské ztráty, které jí způsobila právě vysoká angažovanost na realitním trhu.

Již po delší dobu se investoři obávali, že Bank of America bude muset vynaložit miliardy dolarů, aby koupila zpět hypotéky, které prodala investorům, když byl realitní trh v USA na vrcholu. „Myslím, že v roce 2011 by se mohla celá ta záležitost snad vyřešit,“ uvedl Alan Villalon, hlavní analytik bankovního sektoru ve společnosti Nuveen Investments.

Vyrovnání a zpráva o něm se příznivě odrazila na kurzu akcií Bank of America, které během obchodování v New Yorku vykazovaly růst o více než šest procent, a dostaly se tak nejvýše od loňského srpna. Dohoda s hypotečními agenturami posílila spekulace, že stejnou cestou půjdou i další banky, takže prudce zpevnily i kurzy akcií bank Citigroup a JPMorgan Chase & Co.

Bank of America převedla na účet Freddie Mac 1,28 miliardy dolarů. Ukončila tím současné spory a zároveň si zajistila, že agentura už proti bance nebude vznášet žádné nároky ani v budoucnu. Na účet Fannie Mae banka odeslala 1,34 miliardy dolarů a přiznala určité zápočty, aby se tak dostala na dohodnutou sumu odškodného 1,52 miliardy dolarů.

Freddie Mac
Freddie Mac