Akcie BP katapultoval zájem Shellu na půlroční maximum

Londýn - Akciím britské energetické společnosti BP se dnes na burze v Londýně mimořádně dařilo. Cenné papíry zpevnily o pět procent nad 488 pencí, což je jejich půlroční maximum. Do výšek je katapultovala zpráva listu Daily Mail, podle které má o převzetí BP stále zájem konkurenční britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell. Firma projevila poprvé zájem loni, kdy hodnotu BP prudce snížila havárie v Mexickém zálivu.

Shell podle Daily Mail od svého původního záměru ustoupil, jelikož se obával částky, kterou bude muset BP zaplatit na pokutách. Krátce po havárii totiž nebylo jasné, kam až by se pokuty mohly vyšplhat. Přesná částka není známa ani teď, i když již existuje rámcová představa.

Shell zřejmě nebude pionýrem nabídek na převzetí BP

Shell by však nabídku na převzetí BP stále ještě mohl podat. V případě, že tak učiní, pravděpodobně nejdříve počká, zda se objeví nějaký jiný zájemce. Nelze prý čekat, že právě Shell zaútočí jako první dravec.

Podle šéfa obchodování v makléřské společnosti ETX Capital Mic Mills akciím BP rovněž pomáhají komentáře, které minulý týden pronesl v rozhovoru s agenturou Bloomberg Ken Feinberg. Ten byl pověřen správou fondu, do něhož má BP na úhradu škod po havárii v Mexickém zálivu postupně převést asi 20 miliard dolarů (zhruba 376 miliard korun). Feinberg řekl, že z fondu bude možná stačit polovina financí.

Analytici uvádí, že akcie BP jsou ve srovnání s konkurencí pořád levné, a to i když se vezmou v úvahu náklady na kompenzaci po havárii. To ale jen za předpokladu, že se neobjeví nečekané události a BP nebude muset zaplatit v rámci vyrovnání víc, než činí nynější odhad.