Kubánci se klepou zimou i obavami o ekonomiku

Havana – Kuba zažívá nejchladnější počasí za posledních 60 let. Průměrná teplota mezi prosincem a lednem na karibském ostrově běžně neklesá pod 20 stupňů. Letos ale padá až ke dvěma stupňům Celsia, a to dlouhodobě. Poprvé se mrazivého rekordu dotkla už v polovině prosince. Kubánci, kteří zimě vzdorují jen v lehkém oblečení, se obávají nejen o své zdraví, ale i o ekonomiku. Tu totiž živí hlavně cestovní ruch a právě zájem turistů o karibskou zemi by mohly nízké teploty citelně ochladit.

Předloni na Kubu přijelo 2,5 milionů turistů. Hlavním lákadlem přitom nebývají nadstandardní služby ani skvělá kuchyně, ale slunné karibské počasí. Letos ale mohou turisté přijet na Kubu tak leda mrznout. „Zima pro nás by už byla tak někde kolem 14 až 16 stupňů Celsia, ale padá na čtyři i dva stupně,“ upozornil Kubánec Pedro Vera.

Nízké teploty nahánějí hrůzu hoteliérům i restauratérům. Úbytek turistů už začínají pociťovat. „Co si pamatuji, nikdy jsem nezažil tak strašnou zimu. Doufám, že brzy skončí, protože jinak úplně zkrachujeme,“ zdůraznil zaměstnanec restaurace Gily Borroto.

Video Kubáncům mrzne úsměv na rtech
video

Kubáncům mrzne úsměv na rtech

José Ribiera, ředitel Meteorologického institutu

„Počasí je stále extrémnější, to je jisté. Ale není to jen teď, ale i během jiných ročních období, máme tu hurikány, bouře, a to o mnohem větší síle, než jsme byli zvyklí.“

Rozmary počasí by mohly narušit kubánské devizové zdroje příjmů plynoucí právě z cestovního ruchu. Ty už přitom předloni meziročně klesly o 11 procent. Kuba se totiž kromě rozmarů počasí potýká také s nízkou kvalitou hotelových služeb, nedostatečnými investicemi do propagace země a ve špatném stavu jsou i její silnice.

Pokud by se příjmy z cestovního ruchu dál propadaly, znamenalo by to pro Kubu katastrofu. „Turismus je jedním z nejdůležitějších sektorů kubánské ekonomiky. Od devadesátých let přibyly zhruba 3 tisíce hotelových pokojů, dnes už jich je přes 42 tisíc,“ uvedla Estefania Escobarová, zástupkyně kubánského ministerstva turistického ruchu. Příjmy z turismu ročně přesahují 2 miliardy dolarů a o spokojenost turistů se přímo či nepřímo stará 300 tisíc Kubánců.

Kubánské příjmy z turismu
Kubánské příjmy z turismu