Policisté a hasiči mají na stole plán škrtů, přijdou o tisíce

Praha - Policisté a hasiči už dostávají nové platové výměry a zjišťují, že přijdou o tisíce korun. Zatímco muži a ženy zákona mají garanci ministra, že nepřijdou o příplatky, hasiči žádný slib nedostali. Chybějící peníze v rozpočtu si ale například někteří policisté chtějí vydělat mimo sbor. I přesto, že si ze zákona nemůžou přivydělat, někteří z nich přiznávají, že se nechávají zaměstnat načerno.

Policisté na svých výplatních páskách najdou v lednu méně peněz, což výrazně zatíží jejich rodinné rozpočty. Například 38letý Richard Rosenberg slouží u policie už 16 let. Nyní z platového výměru zjišťuje, že ze 24 tisíc hrubého spadne se mzdou na 21,5 tisíce. O zvláštní příplatky ale nepřijde. „Snažil jsem se svůj plat zlepšit tím, že vystuduju VŠ. Udělal jsem ji ve svém volnu na vlastní náklady, ale je mi to k ničemu,“ říká policista.

Podobně jsou na tom i jeho kolegové. Rosenberg tvrdí, že některé z nich situace nutí k tomu, že si peníze o které přicházejí - vydělávají jinde, a to i přesto, že to zákon zakazuje: „Bohužel tak, že se dostávají do šedé sféry a nechávají se zaměstnat bez smlouvy a bohužel, i co vidím kolem sebe, tak to narůstá.“

Video Reportáž Martiny Tlachové a Richarda Samka
video

Reportáž Martiny Tlachové a Richarda Samka

Hasiči přichází také o rizikové příplatky

Stejně se snižují platy i hasičům. Na rozdíl od policistů ale přicházejí i o rizikové příplatky. Třeba hasič s desetiletou praxí přijde v průměru o tři až čtyři tisíce korun. O daleko vyšší sumy pak přicházejí i civilní zaměstnanci, kteří u sboru pracují. „Dopady jsou skutečně na hranici únosnosti,“ tvrdí předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk J. Oberretier.

Radek John, ministr vnitra

„Ministerstvo vnitra má zajištěno, že příští roky nebudou vyšší škrty, a ve středně dlouhém výhledu mám zajištěno růst o půl miliardy každý rok. To budou peníze, které budeme používat.“

„Platy odcházejích policistů se používají na škrty, zatímco u hasičů není možné zdecimovat hasičský sbor,“ vysvětluje ke škrtům ministr vnitra Radek John. Ministr vnitra tvrdí, že pro hasiče a policisty bude sice letošní rok kritický, v následujících letech ale slibuje zlepšení.

Odboráři už teď ale vědí o policistech a hasičích, kteří sice nové platové výměry podepsali, ovšem nesouhlasí s nimi a chtějí se proti ním odvolat. Těmto lidem odbory nabízí právní pomoc.