Zahraniční obchod hlásí druhý nejvyšší obrat v historii

Praha - V předposledním měsíci loňského roku skončil zahraniční obchod přebytkem 11,8 miliardy korun, což bylo meziročně o 2,7 miliardy korun méně. Vývoz se podle předběžných údajů v listopadu meziročně zvýšil o 21 procent a dovoz o 24,1 procenta, přičemž rychlejší růst dovozu pokračoval již devátý měsíc. Příjemné překvapení přinesl v listopadu obrat zahraničního obchodu, který meziročně vzrostl o 22,5 procenta na 464,7 miliardy korun, a dosáhl tak druhé nejvyšší měsíční hodnoty od vzniku samostatné České republiky.

Listopadový výsledek podle Českého statistického úřadu nepříznivě ovlivnil větší deficit obchodu s minerálními palivy o 2,1 miliardy a chemickými výrobky o 1,4 miliardy korun. Ve druhé polovině roku 2010 se na výsledcích zahraničního obchodu rovněž podepsal solární boom. Ten z celoročního přebytku ukousl podle prvních odhadů zhruba 20 miliard korun.

Zahraničnímu obchodu Česka naopak podle analytiků pomáhá slibně se vyvíjecí situace v okolních zemích. „Německo je na tom velmi dobře, i Slovensko zažívá oživení. Také se nám zlepšuje zahraniční obchod s Polskem a Polsko je zemí, která ve své podstatě nebyla zasažena recesí a zdá se, že v letošním roce poroste velmi dynamicky,“ upozornila analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Helena Horská, analytička

„Česká republika ještě nedosáhla vysoké technologické úrovně ve vývozu a v některých oblastech stále převažuje reexport, kdy k nám se dovezou polotovary, my je sestavíme a dál je dovezeme.“

I když si Česko v oblasti vývozu stojí poměrně dobře, stále pokulhává v produktové struktuře exportu. Do zahraničí nejvíce vyváží auta a náhradní díly, které spadají v techlogické úrovni spíše do střední kategorie. Žebříček vývozu poté pokračuje počítačovými komponenty, televizemi, telefony, ale také dráty a kabely.

Rok 2011 přinese spíše stagnaci zahraničního obchodu

V roce 2011 se podle analytiků nedají očekávat žádná překvapení. Zahraniční obchod bude dál živit hospodářská expanze v okolních zemích. „Zatímco Německo by mělo pravděpodobně v letošním roce mírně zpomalit, tak další okolní ekonomiky – Slovensko, Polsko – naopak budou ve svém růstu zrychlovat,“ uvedla Horská. Z dovozu pak mírně ukousne slabší domácí poptávka, kterou přidusí škrty ve státních výdajích - zejména v sociálních dávka a snížení platů státních zaměstnanců.

Logistika
Logistika