Většina Čechů zůstává věrná tuzemskému lyžování

Pec pod Sněžkou – Ačkoliv je na tento víkend hlášena na českých horách obleva, milovníci zimních sportů se nemusejí obávat. Horská střediska totiž hlásí dostatek sněhu, na některých místech dokonce přes metr, a tak krátkodobé teploty nad nulou nejsou žádný problém. Strach ale mají spíše provozovatelé vleků, neboť hlášená změna počasí by mohla změnit rozhodnutí lidí se za zimními radovánkami vydat v tuzemsku. Počasí totiž spolu s vyšší kvalitou sjezdovek je komparativní výhodou zahraničních zimních středisek.

Cestování za zimními radovánkami je v Česku vcelku populární. Svědčí o tom, že Češi ročně vyrazí na půl druhého milionu zimních dovolených. Ačkoliv Čechy do zahraničí táhne především vyšší kvalita sjezdovek, lepší počasí i vyšší úroveň volnočasových aktivit, stále poctivé dvě třetiny lidí lyžuje doma. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se ale dá letos předpokládat nárůst zahraničních zimních dovolených asi o deset procent.

Ekonomická krize sehrála ve volbě dovolených pro Čechy významnou roli. Do roku 2008 počty zahraničních zimních radovánek prudce stoupaly. Postupně rostl počet volných dnů strávených doma, v současnosti se ale poptávka stabilizovala.

Většina lidí při cestě do zahraničí za zimními radovánkami volí cestu po vlastní ose, jen asi 15 procent lidí míří na hory autobusem nebo jinak. Majoritní podíl Čechů přitom volí ubytování bez stravy - až 70 %. Nejpopulárnějšími destinacemi jsou tradičně Rakousko, Itálie a Francie.