iPady vytlačují papírové jídelní lístky

New York – Elektronika pozvolna začíná konkurovat papíru. Některé luxusní americké restaurace totiž v posledních měsících nahradily papírové jídelní lístky iPadem. Výhoda tabletu tkví v tom, že urychluje objednávky i vyúčtování. Aby se číšník dověděl, co si zákazník přeje, stačí strávníkovi zmáčknout symbol oblíbeného jídla. Přes tablet potom lze i platit.

Viceprezident Technomic Darren Tristano:

„Je to cool a trendy a děti to milují.“

Použití iPadu ruší veškeré bariéry. V jedné chicagské restauraci si může zákazník díky aplikaci vybrat z asi 750 vín. Zboží si pak může seřadit podle ceny, země původu nebo například informaci o chuti, nebo dokonce vůni. Restaurace zavedení tabletů nelituje. Prodej vín jí totiž vzrostl o pětinu. Investice několika tisíc dolarů se tak začíná vyplácet.

Malé počítače už začínají využívat i některé filiálky velkých koncernů. Například šest poboček Au Bon Pain z dvou set už je využívá nyní. Rozšíření je pak na spadnutí. „Dosud jsme používali několikastránková menu, ale to všechno je pryč,“ tvrdí viceprezident marketingu Au Bon Pain Ed Frechette.

Použití papíru ještě nekončí

Zvykat na iPady si však lidé musí i v v dalších provozech nebo na velkých amerických letištích. Konec papíru to ale rozhodně neznamená. Kdo má zájem o kontakt s klasickým papírovým menu, může o něj požádat. Firmy se jich na úkor iPadů většinou úplně nezbavují.