Inflace zrychlila na 2,3 procenta, popohnal ji drahý benzín

Praha – Zdražování v Česku zařadilo v prosinci vyšší rychlost. Meziroční míra inflace vzrostla na 2,3 procenta z listopadových rovných dvou procent. Bylo za tím hlavně zdražování benzínu a nafty a rovněž vyšší ceny některých potravin a nealkoholických nápojů. Průměrná meziroční míra inflace za celý rok 2010 byla 1,5 procenta.

Pohonné hmoty podražily koncem roku o 4,6 procenta. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vystoupala na 32,88 koruny za litr, což je nejvyšší hodnota za posledních pět let. Ještě dražší byla nafta. Řidiči aut s dieslovým motorem zaplatili po tankování v průměru lehce přes 32 korun za litr – nejvíc od září 2008. „Ceny pohonných hmot rostly především v důsledku nárůstu jak cen ropy na cenových trzích, tak i v kombinaci s mírným oslabením koruny na konci roku,“ vysvětlil analytik společnosti Atlantik Petr Sklenář.

V prodejnách s potravinami podražilo například pečivo, mouka nebo brambory. Hlouběji do kapes sáhli lidé taky při placení nájmu. Naopak ušetřit se dalo při nákupu oblečení.

Meziroční míra inflace
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24