Exekuce na dávky ano, ale ne na celé

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) prosazuje, aby exekutoři mohli zabavovat dlužníkům i sociální dávky. Že by se neplatiči ocitli zcela bez prostředků, se ale nikdo bát nemusí. Návrh zákona, který ministr chystá a který exekuci sociálních dávek zavádí, počítá s tím, že by jim zůstalo nezabavitelné minimum. To teď činí dvojnásobek minima životního.

Pravomoce exekutorů rostou, a nyní tak můžou zabavovat i mzdu či důchod. K sociálním dávkám však zatím přístup nemají. Jejich pravomoc má změnit zákon, který se chystá na ministerstvu práce a sociálních věcí. „Je potřeba sjednotit možnost postižení exekucí u všech různých příjmů. A pokud dnes podléhá exekuci mzda i starobní a invalidní důchod, tak je velmi nesprávné, že dávky ze státní podpory exekucím nepodléhají,“ vysvětlil chystané změny šéf resortu práce a sociálních věcí.

Exekutor by mohl podle Drábka sáhnout na veškeré dávky, které se vyplácejí pravidelně a opakovaně. O část příjmů by tak mohli přijít třeba i matky a otcové na rodičovské dovolené. Ministr tvrdí, že by se tím zvýšila motivace nastoupit do práce. V současné době totiž lidé, kterým hrozí exekuce, zůstanou doma. Mzdu jim totiž exekutor vzít může, ale podporu od státu ne.

Jaromír Drábek, ministr práce

„Není to tak, že by těm lidem byl sebrán veškerý majetek nebo veškeré dávky do poslední koruny. I u těch sociálních dávek je tam navrhováno nezabavitelné minimum.“

O veškeré peníze by ale dlužníci přijít neměli. Hříšníkům musejí exekutoři podle návrhu, který půjde na vládu v průběhu března, ponechat přibližně 6 200 korun. Podle současné právní úpravy nemůže exekutor dlužníkům kromě dávek zabavit také například snubní prsteny, léky a zdravotnické pomůcky, sáhnout ale nesmí ani na běžné oblečení a obuv.

Se zabavováním sociálních dávek neplatičům přitom už exekutoři zkušenost mají, když takto činili ve městě Chomutov. Proti praxi se ale postavil ombudsman i vládní zmocněnec pro lidská práva.