Dobeš: ČSTV konzervuje kritický stav Sazky

Praha - Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (VV) se dnes znovu ostře pustil do Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), který je majoritním akcionářem zadlužené Sazky. Ministrovi se nelíbí, že svaz ve středu nedoporučil přijmout nabídky, jež by změnily vlastnickou strukturu loterijní společnosti. Dobeš varuje, že rozhodnutí svazu povede k zakonzervování kritického stavu firmy a posílení starých struktur. Neutěšená finanční situace české loterijní jedničky se krom toho podepsala i na jejím ratingu. Agentura Standard & Poor's jí ho srazila na nejnižší stupeň D, čímž upozorňuje investory, že firma není nadále schopna dostát svým závazkům.

Středeční rozhodnutí výkonného výboru svazu prakticky znamená, že ze tří uchazečů o Sazku budou akcionáři dál jednat pouze s Martinem Ulčákem. Ten jako jediný ze zájemců o Sazku, která v současné době čelí finančním problémům kvůli výstavbě pražské O2 areny, nežádá v loterijní firmě žádný podíl.

Josef Dobeš, ministr školství

„Zakonzervování a posílení starých struktur v ČSTV je velmi nebezpečný jev. Ti samí lidé, kteří dovedli společnost Sazka tam, kde je, říkají, že vědí, jak ji z této situace dostat.“

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Interview ČT24

Profilový rozhovor s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě

Rozhovor s Josefem Dobešem a Pavlem Kořanem

Dobeš vnímá odmítnutí silného strategického partnera, který by přinesl do Sazky peníze, a změnu jako vážné pochybení výkonného výboru svazu. „Já jako ministr musím sdělit, že sport je tu velmi vážně ekonomicky ohrožený,“ zdůraznil ministr v rozhovoru pro ČT24. „Já chci, aby manažeři byli sebevědomí, posadili se proti byznysmenům a zvážili podmínky a vybojovali ty nejlepší podmínky pro český sport tak, aby v roce 2012 plynuly stamiliony do českého sportu,“ dodal s tím, že nyní neteče ze zisků Sazky do sportu ani koruna.

Akcionáři Sazky dostali tři oficiální nabídky. Ulčák nabízí 200 milionů korun ročně na deset až patnáct let s podmínkou, že si Sazka udrží čistý zisk na současné úrovni. Sázkový holding Synot slíbil 250 milionů ročně v příštích 15 letech a finanční skupina Penta 130 milionů s garancí na 30 let. Všichni tři zároveň nabídli dvě až tři miliardy korun na okamžitou pomoc. Penta za to chce stoprocentní podíl v Sazce, Synot dvě třetiny akcií, jediný Ulčák přímý vstup do společnosti nepožaduje a netrvá ani na změně jejího vedení. Požaduje pouze podíl na zisku loterijní společnosti.

Ulčák drží trumfy

„Je pravda, že firma eInvest Martina Ulčáka je v tomto okamžiku na stole v písemné podobě jediná,“ potvrdil v rozhovoru pro ČT24 předseda ČSTV Pavel Kořan. Zároveň ale zdůraznil, že Ulčák ještě nemá v boji o Sazku vyhráno. „Události kolem Sazky se mění každou hodinu a vůbec není vyloučeno, že příští týden nebo později nebudou tyto věci nastaveny jinak,“ dodal Kořan.

Sám Ulčák se přitom nyní ocitl v zajímavé pozici. Vzhledem k tomu, že má od vedení Sazky pověření pro vyjednávání s věřiteli, stojí teď de facto zároveň na obou sranách stolu. ČSTV ale tato situace nezneklidňuje. „Rozhodně nesdílím pocit, že by tam měl být nějaký střet zájmů, který by ve mně, jako v předsedovi ČSTV měl vyvolávat nějaké pochybnosti či neklid,“ uvedl Kořan.

Jasno není ani v tom, kde chce Ulčák získat peníze na záchranu Sazky. ČSTV nechce zveřejnit, kdo stojí za nabídkou eInvestu. Kořan ale odmítl spekulaci, že by Ulčák hrál roli pouze prostředníka k jinému investorovi.

Sazka ztrácí důvěru investorů

Situaci Sazky ještě zhoršilo dnešní snížení ratingu. Ještě více totiž podkopalo důvěru investorů ve společnost. Jak ji hodlá firma získat zpět, se neví. Kořan v reakci na dotaz ČT žádné konkrétní kroky neuvedl. „Já jsem přesvědčený o tom, že pro obnovení důvěry investorů děláme každodenně hodně,“ prohlásil.

Sazce hrozí, že se už brzy ocitne v insolvenci. Poslat ji do ní chce podnikatel Radovan Vítek, který skoupil pohledávky firmy za 1,5 miliardy korun, už 17. ledna. Vítek sám usiluje o převzetí Sazky a tvrdí, že pro ni má připravený restrukturalizační plán. Žádnou oficiální nabídku ale zatím nepředložil.

Sazka se dostala do finančních problémů i přesto, že generuje solidní zisk. V loňském roce vydělala 1,4 miliardy korun, v porovnání s rokem 2009 si tedy polepšila o 12 procent. Na splácení dluhů to ale nestačí.