Starorolský porcelán v nejistotě: insolvence zamítnuta

Karlovy Vary - Krajský soud v Plzni odmítl návrh managementu starorolské porcelánky na vyhlášení insolvence. Podle soudu z insolvenčního návrhu jasně nevyplývá, zda je podnik předlužený nebo jen v platební neschopnosti. Zaměstnanci porcelánky tak zůstávají nadále v nejistotě. Porcelánka nicméně může insolvenční návrh podat znova.

„Z dlužníkových tvrzení nelze spolehlivě učinit závěr o jeho úpadku,“ uvedl v rozhodnutí soud. Porcelánka může chybějící údaj o formě úpadku doplnit a návrh podat znovu. Podle místopředsedy představenstva Starorolského porcelánu Václava Touška zatím ovšem management firmy nerozhodl, zda tak učiní, nebo zvolí jinou formu, jak tíživou finanční situaci firmy řešit.

Pro zaměstnance, kterým porcelánka dluží na platech minimálně 4 miliony korun, to prodlužuje nejistotu. Krom toho nevědí, jestli budou moci dál chodit do práce. „Zatím jsme se nebavili o tom, co by to mohlo znamenat. Uvidíme, jestli firma podá opakovaný návrh,“ řekla k tomu předsedkyně odborů porcelánky Jana Grecmanová.

Porcelánka, jejíž závazky vůči věřitelům přesahují 52 milionů korun, v odmítnutém insolvenčním návrhu počítala i s vlastní reorganizací. Podle projektu připraveného vedením firmy se zachováním produkce porcelánu, mimo jiné i za cenu redukce počtu zaměstnanců. Ze současných 196 lidí by jich v případě, že by byl plán schválen, přišlo o práci přibližně 16 procent.

Současná porcelánka by měla nadále zaměstnávat 53 lidí, což má podle návrhu výrazně snížit nákladovost. Dalších 94 dělníků a 17 techniků, vesměs původních zaměstnanců, má přejít do firmy Kerapo Salvap a její dceřiné společnosti Bohemia Porcelán Moritz Zdekauer 1810.

Podle vedení firmy stojí za problémy porcelánky zdražování energií, nepříznivý vývoj kurzu koruny, ale třeba i zrušení dovozních kvót na obchody s Čínou. Porcelánce také nezaplatilo několik odběratelů. Celkově jí dluží přes 13 milionů korun.