Sazby hypoték klesají, Češi si půjčují jako o závod

Praha – Český hypoteční trh má krizi definitivně za sebou. Potvrzují to aktuální statistiky. Podle údajů Fincentra Hypoindex banky za celý loňský rok poskytly hypotéky za více než 84 miliard korun. V porovnání s rokem 2009 to bylo zhruba o 10 miliard víc. K dobrému výsledku hypotečnímu trhu pomohl hlavně prosinec, kdy banky uzavřely s klienty hypotéky v objemu přes 10 miliard korun, což znamená nejlepší výsledek od července 2008. Chuť lidí k půjčkám povzbuzují nízké úrokové sazby, které nyní v průměru dosahují 4,23 procent.

Úrokové sazby z hypoték klesají od srpna roku 2009. Tehdy vystoupaly na rekordních 5,67 procenta. Teď jsou o více než procento níže. „Jednak je to situací na mezibankovním trhu, kdy banky celkem snadno a levně získávají peníze pro financování komerčních úvěrů. Na druhé straně je to i vzájemná konkurence mezi bankami,“ vysvětlil trend v rozhovoru pro ČT24 redaktor serveru Hypoindex.cz Luboš Svačina. Snižování úroků bude podle něj pokračovat po celou první polovinu letošního roku.

Češi dávají přednost jistotě

Video Rozhovor s Lubošem Svačinou
video

Rozhovor s Lubošem Svačinou

Rozhovor s Lubošem Svačinou

19.1.2011 PP

Komentář Petra Stuchlíka

Více než poloviční podíl hypoték poskytnutých v prosinci tvořily úvěry s fixací na pět let. Průměrná úroková sazba hypoték s pětiletou fixací navíc meziměsíčně poklesla o 0,11 procentního bodu na 4,21 procenta, což je nejvíce ze všech fixací. „Je to celkem logické, tyhle typy hypoték dávají lidem jistotu, že budou platit pořád stejně a že se jim sazby nebudou rychle hýbat. V současné době je to rozumné řešení,“ podotkl Svačina.

V očích klientů stále více ostrouhávají variabilní hypotéky, jejichž úrok se mění například každý měsíc v závislosti na vývoji mezibankovních sazeb. Přispělo k tomu mimo jiné i to, že jejich úročení v závěru loňského roku mírně vzrostlo.