Jako bývalý šéf pobočky švýcarské banky Julius Baer na Kajmanských ostrovech Elmer údajně svého zaměstnavatele zastrašoval, mimo jiné i bombovou hrozbou, a nabízel za úplatu tajné bankovní údaje. Čelí i obvinění z porušení firemního a bankovního tajemství. Soud přilákal širokou pozornost švýcarských médií. Před soudní budovou se sešli protestující z levicové Alternativní strany, kteří přišli Elmerovi vyjádřit podporu. „Domníváme se, že lidé, kteří odkrývají nechutné stránky švýcarských financí, si zaslouží podporu“, uvedl jeden z protestujících.
Rudolf Elmer, švýcarský bankéř:
„Chci ukázat na chyby systému. Vím, jak to v bankách chodí, a nelíbí se mi to. Současný systém ničí naši společnost.“

Reportáž Hany Scharffové
Elmer naopak obviňuje svého bývalého zaměstnavatele z kampaně, která je vedena proti němu a jeho rodině. Za mlčenlivost požaduje 500 000 franků (9,5 milionu korun). Banka Julius Baer uvedla, že Elmer proti ní vedl zastrašovací kampaň a snažil se pošpinit jméno banky i jejích zákazníků.
Elmer se dostal do médií již v pondělí, když předal serveru WikiLeaks data, která podle něj dokumentují, že se asi 2 000 obchodníků, politiků a korporací vyhýbalo placení daní přes bankovní konta v daňových rájích. „Jedná v dobré víře. Naprosto ho podporuji,“ řekl Julian Assange, zakladatel WikiLeaks.
Dokumenty, které předal Elmer WikiLeaks, pokrývají údajně období mezi lety 1990 až 2009 a zahrnují i informace z dalších bankovních zdrojů. Švýcarské bankovní tajemství se stalo předmětem kritiky v minulých letech, když sousední Německo nakupovalo tajná data od tamních informátorů, aby vypátralo daňové úniky.
V roce 2010 bylo Švýcarsko přinuceno předat americkým úřadům detaily o asi 4 450 kontech. Prověření se týkalo daňových odvodů amerických klientů největší švýcarské banky UBS. Bývalý zaměstnanec UBS Bradley Birkenfeld, který zveřejnil údaje o zámožných amerických klientech banky spojených s daňovými úniky, si nyní odpykává čtyřicetiměsíční trest vězení v Pensylvánii.