Nový portál umožní lidem komentovat veřejné zakázky

Praha – K velkým veřejným zakázkám se bude moct vyjádřit kdokoli na novém, přímo pro tento účel zřízeném internetovém portálu. Ten dnes představil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). Do 10. února na něm chce ministerstvo zveřejnit také předběžný návrh nového zákona o veřejných zakázkách, respektive jeho paragrafové znění, které do konce března plánuje poslat do meziresortního připomínkového řízení. Roční objem veřejných zakázek se v Česku pohybuje kolem 600 miliard korun. Ministerstvo si slibuje, že jejich elektronické zadávání státu a veřejné správě ušetří peníze.

Nová webová stránka je součástí strategie elektronizace všech tendrů do roku 2015. Vláda ji schválila na začátku června. „Zavedení elektronizace může ze současného ročního objemu veřejných zakázek uspořit až 50 miliard korun z rozpočtových prostředků, které budou využitelné pro jiné účelné použití,“ uvedl ministr Jankovský.

Od roku 2012 plánuje ministerstvo zahájit provoz elektronického tržiště pro menší nákupy. Na něj má navazovat takzvaný Národní elektronický nástroj na zadávání všech veřejných zakázek. Rozběhnutí těchto systémů a rozsah jejich povinného používání musí jít podle Jankovského ruku v ruce s novelou zákona o veřejných zakázkách, která se v současnosti na ministerstvu připravuje.

Video TK Kamila Jankovského
video

TK Kamila Jankovského

TK Kamila Jankovského

24. 1.

Ministerstvo rozjíždí elektronizaci veřejných zakázek

Jak budou vypadat nová pravidla pro veřejné zakázky?

Způsob přípravy zákona kritizoval ekonom Pavel Kohout, který se kvůli situaci kolem veřejných zakázek rozhodl opustit Národní ekonomickou radu vlády. Kohouta rozzlobilo, že ministerstvo vůbec nevzalo v potaz doporučení NERVu. Janovský však Kohoutovu kritiku odmítá.

Kamil Jankovský:

„Domníváme se, že zveřejnění návrhu přispěje k větší informovanosti veřejnosti o tom, jak tento návrh vzniká. To, že občané budou mít možnost se k návrhu vyjádřit, povede ve finále k jednoduššímu a rychlejšímu projednávání v Poslanecké sněmovně.“

V konečné podobě všech změn kolem veřejných zakázek zatím jasno není. „Například zvažujeme, zda významné veřejné zakázky zadávané státem povinně předkládat ke schválení ústředním orgánům státní správy už od výše 100 nebo 300 milionů korun a zda by o nich měla rozhodovat celá vláda nebo jiný ústřední orgán státní správy,“ řekl dnes šéf MMR. Obdobný princip by platil u zakázek krajů či obcí. V tomto případě by o zakázkách rozhodovala zastupitelstva.

Další návrhy na změnu zákona už konečnou podobu mají. „To je příklad třeba snížení limitů pro veřejné zakázky malého rozsahu, který by měl klesnout na polovinu stávajícího stavu, tedy milion pro dodávky a služby a tři miliony u stavebních prací,“ poznamenal Jankovský.