Renault má v rukou důkazy o špionáži

Paříž - Kauza průmyslové špionáže ve francouzské automobilce Renault pokračuje. Automobilka má prý o špionáži dostatek důkazů. Kvůli kauze nedávno zbavila funkce tři vedoucí pracovníky. Uvedl to generální ředitel společnosti Carlos Ghosn. Špionáž se zřejmě zaměřovala spíše na získání investičních plánů Renaultu v oblasti elektromobilů než na kopírování technologií.

Všichni tři bývalí manažeři popírají jakékoliv pochybení a chtějí automobilku žalovat za poškození pověsti. Případ začala tento měsíc vyšetřovat francouzská prokuratura poté, co Renault podal žalobu na neznámé pachatele kvůli krádeži dat o projektu elektromobilu.

Carlos Ghosn, generální ředitel, Renault:

„Nyní máme jistotu, jinak bychom s tím ven nešli. Podali jsme na manažery žalobu u prokuratury v Paříži a budeme jí ve vyšetřování maximálně nápomocni. Je ovšem v našem zájmu i v zájmu vyšetřování, abychom teď konkrétní detaily nezveřejňovali.“

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Ghosn upozornil, že špionážní skandál nebude mít vliv na plánované uvedení tří nových elektromobilů společnosti Renault na trh v letošním roce. Elektromobily mají významnou roli v růstových plánech automobilky, což podle Ghosna špionážní skandál „za žádných okolností“ nezmění. Renault už do vývoje elektrických aut společně s Nissanem investoval čtyři miliardy eur.

Čína popírá spojitost se špionáží

V médiích se tento měsíc objevily zprávy, že Renault podezřívá ze špionáže čínskou konkurenci a že francouzská tajná služba tuto možnost prošetřuje. To ohrozilo vztahy mezi Francií a Čínou. Francouzská vláda však spojitost případu s Čínou bagatelizovala a zdůraznila, že žádnou cizí zemi ze špionáže neobviňuje. Čína jakékoliv spojení s případem popřela.