Hrozí globální hlad, svět musí jednat

Londýn – Britská vládní komise vyzývá k urychlené akci, která by odvrátila hrozbu světového hladomoru. Ta je prý nyní silně reálná. Současný systém je podle zprávy o potravinové a zemědělské budoucnosti neudržitelný a selhává ve snaze učinit přítrž hladovění. Světové vlády se proto musí urychleně zasadit o jeho reformu. Informuje o tom britský zpravodajský server BBC.

Sáhnout je potřeba do základních principů zemědělství, aby bylo schopné vyprodukovat více potravin. Podle zprávy je však třeba zajistit, aby se nezvedaly výnosy na úkor udržitelnosti produkce.

„Víme, že svět stále více a více prosperuje, a v souvislosti s tím se bude zvedat také poptávka po základních komoditách – potraviny, voda, energie,“ upozornil hlavní vědecký poradce britské vlády profesor John Beddington s tím, že svět má 20 let na to, aby zajistil o 40 procent více jídla, o 30 procent více čerstvé vody a o 50 procent více energie.

Zajistit více potravin je podle zprávy komise velmi urgentní. „Skutečně nemůžeme čekat 20 nebo 10 let. Toto je velmi urgentní,“ zdůraznil Beddington, podle kterého už nyní trpí hladem téměř miliarda lidí a další miliardě chybí důležité živiny.

Náprava současné situace ovšem bude podle britských vědců nesmírně obtížná. Lidé, kteří už nyní trpí hladem, mají totiž nejmenší vliv na rozhodování. Právě proto autoři studie usilují o to, aby se otázka výživy a zemědělství dostala mezi politickou agendu a byla celosvětově koordinována. Zároveň varují, že žádné jednoduché řešení neexistuje. Aby lidstvo vyřešilo tento problém, bude muset podniknout rozsáhlé akce na mnoha frontách.

Na zprávě britské vládní komise pracovalo přes 400 expertů ze 35 zemí světa dva roky. Jde o první zprávu o potravinové bezpečnosti, na jejímž vzniku se podíleli špičkoví odborníci napříč obory.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24