V Česku je čím dál víc „bohatých strýčků“

Praha – V Česku je přibližně 17 tisíc desetimilionových investorů – lidí, jejichž majetek určený k investování přesahuje deset milionů korun. Vyplývá to z analýzy ČSOB. Většinou se jedná o majitele úspěšných firem, ale i vysoce postavené manažery nebo osobnosti showbyznysu. V následujících letech by se měl jejich počet dál zvyšovat.

Největší skupinu mezi majetnými lidmi představují majitelé společností, těch je zhruba šest tisíc, a další čtyři tisíce podnikatelů, kteří pracují na volné noze, ale firmu nevlastní. „Šíře těchto klientů je velká, patří tam bývalí majitelé společností, kteří svůj majetek prodali, očekáváme, že velký růst bude v oblasti topmanažerů, kde Česká republika velmi výrazně zaostává za Evropou, popřípadě Amerikou. Známe ale i osobnosti z oblasti sportu a umělecké branže,“ uvedl výkonný ředitel Privátního bankovnictví ČSOB Martin Kosobud.

Petr Slabý, ředitel Privátního bankovnictví Komerční banky:

„Zadání našich klientů při správě jejich kapitálu je ochrana finančních aktiv. Zejména pak ochrana před inflací, před špatnou investiční strategií nebo ochrana před nedostatečnou diverzifikací.“

Video Telefonát Martina Kosobuda
video

Telefonát Martina Kosobuda

Telefonát Martina Kosobuda

PP_2501

Private banking

V příštích letech by těchto bohatých investorů mělo přibývat. Podle ČSOB se bude jejich počet zvyšovat o víc než čtyři procenta ročně a v roce 2013 by jich už mělo být víc než 20 tisíc. „Meziroční nárůst je skutečně v řádu desítek procent, my evidujeme letošní nárůst zhruba mezi 20 až 30 procenty,“ říká ředitel Privátního bankovnictví České spořitelny Martin Kučera.

„V porovnání k ostatním trhům to není hodně. Očekáváme, že Asie poroste 38procentním tempem a Evropa 14procentním tempem, nicméně na české poměry to číslo není zanedbatelné,“ zdůraznil Kosobud.

S milionem u přepážky? Nikdy, jen červené koberce a osobní přístup

Do historie se už zařadil obrázek podnikatele, který kvůli zřízení účtu stojí frontu u přepážky v bance. Stále větší část bohatých lidí svěřuje své peníze do rukou nadstandardního privátního bankovnictví – segmentu, který v Česku nyní zažívá boom. Služby privátního bankovnictví už dnes nabízejí prakticky všechny velké banky. Svým bohatým klientům zajistí individuální přístup „na úrovni“.

Lidí, kteří mají svého osobního bankéře, je zatím v celém Česku asi 8,5 tisíce, jejich počet ale rychle narůstá. „České privátní bankovnictví má stále zajímavý potenciál. Podle expertních analýz je na trhu ještě zhruba 370 miliard korun, které nejsou ve správě privátního bankovnictví,“ říká člen představenstva ČSOB Petr Hutla. Podle něj se v privátním bankovnictví v uplynulých letech změnil přístup ke správě peněz, mimo jiné i pod vlivem ekonomické krize, zpřísnění legislativy a konce takzvaných daňových rájů. Nyní se postupuje tak, že cena spravovaného majetku by neměla klesnout.