Každý pátý Španěl je bez práce

Madrid - Španělský trh práce se již delší dobu otřásá v základech. Míra nezaměstnanosti zde ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosáhla 20,3 procenta, což je nejhorší výsledek za více než 13 let. S čísly dnes přišel tamní statistický úřad. O čtvrtletí dříve činila 19,8 procenta. Španělsko má tradičně nejvyšší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii.

Podle analytiků oslovených agenturou Reuters měla nezaměstnanost v závěru loňského roku v průměru vystoupit pouze nepatrně a měla činit 19,9 procenta. Vyšší nezaměstnanost byla ve Španělsku naposledy ve druhém čtvrtletí 1997. „Španělsko už po konci diktatury zdědilo trh práce ve špatném stavu, je totiž známý svou velkou rigiditou. I v minulosti zde byly nízké mzdy a nezaměstnanost se dlouhodobě pohybovala na vysokých úrovních,“ říká analytik společnosti Citfin Jiří Šimek.

Před krizí na finančních trzích se však nezaměstnanost díky boomu na trhu nemovitostí vzpamatovala a klesla až na osm procent. „Příchod světové krize vystřelil míru nezaměstanosti v podstatě na dvojnásobek,“ dodává Šimek.

Video Komentář Jiřího Šimka
video

Komentář Jiřího Šimka

Španělsko patří mezi černé ovce eurozóny. Na podporu tamní ekonomiky například v polovině ledna nabídla a prodala státní dluhopisy v hodnotě tří miliard eur (více než 73 miliard korun) se splatností pět let. Jejich průměrný výnos je 4,5 procenta. Poptávka po španělských dluhopisech navíc více než dvojnásobně převýšila celkový nabízený objem.