Živnostníci by mohli mít vlastní důchodový systém

Praha - Živnostníci by mohli mít podle premiéra Petra Nečas (ODS) vlastní důchodový systém. Nesouhlasí s tím, aby se zvyšovala jejich účast na sociálním pojištění. Vláda v současnosti připravuje důchodovou reformu, kvůli pokrytí potřebných nákladů uvažuje o sjednocení sazby DPH pravděpodobně na 19 procentech. Nečas ale v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že konečná sazba může být jiná. Koncept důchodové reformy chce mít koalice připravený nejpozději na přelomu února a března letošního roku. Nečas počítá i se zavedením nezávislé Národní rozpočtové rady, která by vládě radila v rozpočtových záležitostech.

„Úvaha, že by měly mít osoby samostatně výdělečně činné vlastní důchodový systém, je legitimní,“ uvedl premiér. Odmítl ale návrh na zvýšení odvodů živnostníků. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení je v Česku asi 990 tisíc podnikatelů. Podle Nečase navíc tito lidé vytvářejí další pracovní místa. Navýšení odvodů by proto mohlo znamenat i zánik pracovních příležitostí. Pokud ale někteří podnikatelé odvádějí minimální vyměřovací základy, musí počítat s nízkou penzí, dodal premiér. Samostatně výdělečně činní lidé si proto finance na důchod musí zajistit jinak.

Zvažovaná jednotná sazba DPH může být ještě jiná než dosud uváděných 19 procent. „Výše se bude odvíjet od výše nákladů na důchodovou reformu,“ poznamenal Nečas. Připustil ale, že kvůli sjednocení výše DPH může o několik procent stoupnout inflace. Vláda proto podle jeho slov uvažuje, že by navýšení například rodinám a důchodcům nějak kompenzovala.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Skutečný průměrný věk odchodu do důchodu je nyní v ČR 58 let

Zda se podaří prosadit zavedení jednotné sazby DPH, závisí na dohodě ODS a TOP 09 s Věcmi veřejnými. Nejmenší vládní strana se profiluje jako zastánkyně sociálně citlivější politiky. Podle Nečase zatím žádná dohoda s VV není, strany vládní koalice přesto v rozhovorech pokročily. „Cítím vůli koaličních partnerů, že se chtějí dohodnout,“ řekl Nečas. Reforma důchodů je klíčovým momentem vlády, dodal.

Koalice musí vyřešit také problém předčasných odchodů do důchodu. Předseda vlády uvedl, že skutečný průměrný věk odchodu do důchodu je v ČR nyní 58 let. Na vině jsou právě odchody lidí do invalidního a předčasného důchodu, uvedl Nečas. „Vláda proto musí institut předčasných a invalidních důchodů upravit tak, aby občany motivoval dále pracovat, a zvýšit si tak vyměřovací základ důchodu,“ vysvětlil premiér.

Koncept důchodové reformy chce mít koalice připravený nejpozději na přelomu února a března letošního roku. V balíku musí být projednán i návrh novely zákona o důchodovém pojištění, který bude reagovat na loňské rozhodnutí Ústavního soudu, že dosavadní způsob výplaty penzí je pro vyšší příjmové skupiny diskriminační.

Vládní koalice
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl