Cizinci si budou moci kupovat zemědělskou půdu

Praha - Poslanci letos poprvé zasednou do svých lavic. Během únorové schůze by měli rozhodnout třeba o vydání dluhopisů za bezmála 132 miliard, na pokrytí letošního schodku rozpočtu. Na řadu ale přijde i novela devizového zákona, která umožní kupovat zemědělskou půdu v tuzemsku cizincům.

Zahraniční zájemci zatím nemůžou kupovat agrární pozemky v Česku. To je výjimka, kterou si Česko vyjednalo při vstupu do Evropské unie a která skončí letos v květnu. Poslanci proto musí zrušení tohoto omezení zapracovat do platných zákonů. „Vláda na to musela zareagovat legislativně novelou devizového zákona, kde bylo zrušeno omezení pro občany členských zemí Evropské unie,“ vysvětluje premiér Nečas. Zahraniční investoři ale přitom už teď vlastní desítky tisíc hektarů tuzemské zemědělské půdy. Výjimka se totiž dala obejít, stačilo, aby firma měla v Česku sídlo.

Ve zrychleném řízení chce kabinet prosadit schválení emise dluhopisů na krytí letošního deficitu státního rozpočtu. Plány ale vládě může zhatit opozice a postup vetovat. Jestli k takovému kroku sociální demokracie s komunisty přistoupí, to se rozhodne až během dopoledních jednání poslaneckých klubů.