Do počítačů provozovatele akciového trhu Nasdaq pronikli hackeři

New York - Do počítačů provozovatele akciového trhu Nasdaq pronikli hackeři. Nenarušili však systémy pro obchodování s akciemi, ani nezískali údaje o zákaznících. Informovala o tom společnost Nasdaq OMX Group. Nasdaq je největším elektronickým akciovým trhem ve Spojených státech. Je na něm zaregistrováno přes 2 800 podniků. Podle informací agentury AP hackeři opakovaně pronikli do služby Nasdaqu zajišťující důvěrnou komunikaci pro zhruba 300 podniků. Vyšetřovatelé se snaží tyto hackery identifikovat.

Mluvčí Nasdaq OMX Frank DeMaria uvedl, že firma při pravidelné bezpečnostní kontrole počítačových serverů nesouvisejících s jejími obchodními systémy odhalila „podezřelé soubory“. Následné vyšetřování však nepřineslo žádný důkaz, že by se hackeři dostali k informacím o klientech. Důvěrné informace o firmách by mohly být například zneužity při obchodování na burze.

Podle analytika Riche Mogulla z firmy Securosis hackeři zřejmě do služby Nasdaqu pronikli, ale nepodařilo se jim útok dokončit. Řada odborníků na počítačovou bezpečnost již delší dobu varuje, že mnohé firmy dostatečně nechrání svá citlivá data.

„Pokračujeme v hodnocení a zlepšování svých vyspělých bezpečnostních kontrol, abychom tak reagovali na stále rostoucí globální kybernetickou hrozbu. Nadále vynakládáme rozsáhlé prostředky na větší zajištění svých systémů,“ uvedli vysocí představitelé společnosti Nasdaq OMX. „Kybernetické útoky proti podnikům a vládám se vyskytují neustále,“ dodali. V roce 1999 hackeři pronikli na internetové stránky Nasdaqu, kde zanechali posměšné vzkazy. Představitelé Nasdaqu tehdy uvedli, že nebyly nalezeny žádné důkazy, že tento útok ovlivnil finanční data.

Akciové burzy mívají občas s počítači problémy, které s hackery nesouvisí. V červnu 2009 například počítačová závada zastavila na několik hodin obchodování s více než 240 tituly na newyorské akciové burze, napsala agentura AP.