Klaus jmenoval Lubomíra Lízala do rady ČNB

Praha – Prezident Václav Klaus dnes jmenoval novým členem bankovní rady České národní banky Lubomíra Lízala. Jednačtyřicetiletý ekonom nahradí v ČNB Roberta Holmana, kterému 13. února vyprší mandát. Prezident zároveň na další šestileté období prodloužil mandát současnému členovi bankovní rady Pavlu Řežábkovi.

Lízal je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), docentem ekonomie na institutu CERGE Univerzity Karlovy a vědeckým pracovníkem národohospodářského ústavu AV. Specializuje se na ekonomii transformace, aplikovanou mikroekonomii, struktury trhu, správu a řízení podniků a životní prostředí.

Lízal je zároveň také členem dozorčí rady ČEZ. Této funkce se ale bude muset podle zákona vzdát. Podle dnešních informací z tisku hodlá rovněž ukončit své členství v NERV.

Dříve Lízal působil jako externí konzultant pro Světovou banku a jako hodnotitel pro Evropskou komisi. V letech 2003 až 2008 byl ředitelem Národohospodářského ústavu AV ČR (NHÚ) a CERGE Univerzity Karlovy v Praze.

Dalších šest let pro Pavla Řežábka

Řežábek byl poprvé členem bankovní rady jmenován v únor 2005. V současnosti je členem správní rady Karlovy Univerzity a pedagogicky působí na Vysoké škole ekonomické. Je členem International Relations Committee Evropské centrální banky. Dříve pracoval například jako generální ředitel a předseda bankovní rady Konsolidační banky Praha a posléze jako generální ředitel a předseda představenstva České konsolidační agentury.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnové politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky také zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Rada má podle zákona sedm členů, kteří jsou vybíráni na šestileté funkční období. Nikdo nesmí zastávat funkci člena bankovní rady více než dvakrát. V současné době stojí v čele bankovní rady guvernér Miroslav Singer, členy jsou viceguvernéři Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl a vrchní ředitelé Robert Holman, Pavel Řežábek, Kamil Janáček a Eva Zamrazilová.

Pavel Řežábek
Pavel Řežábek