Britové si došlápnou na banky – zvýší jim daně

Londýn – Britská vláda si došlápne na tamní banky. Letos se chystá navýšit bankovní daň o dalších 800 milionů liber a banky jí tak celkem zaplatí 2,5 miliardy. Britský ministr financí díky tomu chce mimo dodatečných příjmů pro napjatý státní rozpočet údajně zajistit i stabilní a předvídatelný daňový systém.

Strážce britské pokladny George Osborne představil bankovní daň už v loňském roce. Podle plánu chtěl letos od bankovních domů vybrat něco přes miliardu a půl. Nakonec ale změnil názor a banky musí celé dvě a půl miliardy liber zaplatit už tento rok. „Chci, aby banky na daních zaplatily víc, půjčily víc peněz menším podnikům a vyplácely si méně bonusů,“ uvedl Osborne.

Britský ministr financí věří, že nečekaný výdaj banky nepoloží a že neohrozí probíhající jednání. Chce se s nimi dohodnout, aby půjčovaly menším společnostem a výměnou za to získaly ústupky při vyplácení bonusů. „Navýšení o 800 milionů je banální ve srovnání se schodkem státního rozpočtu. Musíme být ale opatrní, abychom banky neodradili a aby se pak nepřesunuly jinam,“ upozornil Philip Booth z Institutu pro ekonomické záležitosti.

Video Britská bankovní daň
video

Britská bankovní daň

Mnoho Britů si myslí, že finanční krizi mají na svědomí právě banky. Proto se od nich očekává, že zemi pomohou při jejím překonávání a snížení schodku státního rozpočtu.