Leasing se loni rozjel, letos mu zřejmě spadne hřebínek

Praha - Leasingu se začíná opět dařit. Po rapidních propadech posledních let, kdy se objem leasingových obchodů ztenčil ze zhruba 135 miliard v roce 2007 na třetinu v roce 2009, zájem o leasing opět roste. Společnosti, které ho nabízejí, loni na leasing půjčily skoro 50 miliard korun, meziročně tedy o 3,5 procenta více. Informovala o tom Česká leasingová a finanční asociace. Naopak o 7,5 procent klesl objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů. Letošek s tím ale možná zamíchá. Nový zákon o spotřebitelském úvěru totiž přistřihl leasingu pro běžné občany křídla.

„Obchody následují vývoj ekonomiky, pokles v roce 2009 byl zastaven,“ řekl ČT24 předseda představenstva leasingové asociace Jiří Matula. Letos by podle něj mělo být ještě líp. Usuzuje tak z velmi slibného vývoje ve čtvrtém čtvrtletí, který by se podle něj mohl protáhnout i do roku 2011. V posledním kvartále loňského roku vystoupal objem leasingu obchodů na 18,6 miliardy korun. To je proti předchozím čtvrtletím téměř dvojnásobek.

Jenže slibný vývoj by mohl nabourat nový zákon o spotřebitelském úvěru, který stejně jako u úvěrů dává klientům i u leasingu právo do čtrnácti dnů odstoupit od smlouvy. Protože ale auto nelze po čtrnácti dnech na rozdíl od peněz vrátit v původním stavu, hrozí právní spory mezi spotřebitelem a poskytovatelem leasingu. Většina velkých leasingových společností z obavy ze soudů proto přestala od ledna tento produktu běžným občanům nabízet. Na leasing tak dosáhnou jen podnikatelé.

Video Leasing tématem Ekonomiky ČT24
video

Leasing tématem Ekonomiky ČT24

Táhl také faktoring – na rozdíl od úvěrů

Leasing nebyl jediným produktem, který po propadu vyvolaném finanční a hospodářskou krizí začal znovu nabírat na obrátkách. „Oživení ekonomiky vedlo k růstu poptávky u většiny nebankovních finančních produktů,“ podotkl Matula. Dařilo se tak i dalšímu zdroji financování pro firmy – faktoringu.

„Mnoho subjektů poznalo, že není dobré být závislý jen na jednom finančním domě, takže je vyšší zájem o faktoring,“ vysvětlila předsedkyně asociace faktoringových společností Jana Němečková.

Pokles zájmu naopak hlásí nebankovní společnosti poskytující spotřebitelské úvěry. Svým klientům půjčily dohromady 38 miliard korun – proti roku 2009 je to pokles o 7,5 procenta. Zhoršuje se také platební morálka spotřebitelů. „V roce 2010 pokračoval trend zhoršující se morálky ve splácení, došlo k nárůstu nesplacených pohledávek,“ upozornila místopředsedkyně představenstva leasingové a finanční asociace Blažena Valkošáková.

A lépe v oblasti spotřebitelských úvěrů podle ní nebude ani letos. „Kdyby došlo k mírnému nárůstu, byli bychom spokojeni,“ dodala. Spotřebitelské úvěry sice od ledna využívají běžní občané jako náhražku leasingu, kdo ale mohl, pořídil si nové auto už koncem loňského roku, o čemž svědčí výrazný nárůst objemu leasingu v posledním čtvrtletí roku 2010.

Nebankovní společnosti často fungují jako poslední možnost pro klienty, kterým by banky už nepůjčily. Krize, která zvýšila množství exekucí i osobních bankrotů, nicméně i do jejich podnikání přinesla obezřetnost a přísnější podmínky kladené na klienty. Objem půjčených finančních prostředků proto v minulých letech klesl.