Česko poprvé získá peníze z globalizačního unijního fondu

Brusel - Vůbec poprvé v česko-unijní historii poputují do našich končin peníze z takzvaného globalizačního fondu EU (EFG). Evropská komise dnes schválila pomoc 460 bývalým zaměstnancům společnosti Unilever ČR z uzavřené továrny v Nelahozevsi. Celková částka ve výši 323 820 eur (téměř osm milionů korun) by měla bývalým zaměstnancům Unileveru pomoci s hledáním nové práce. I když poskytnutí peněz musí ještě schválit europoslanci a Rada EU zastupující členské země, podle obdobných příkladů z minulosti z jiných zemí by to už neměl být zřejmě problém. Následně by na jednoho pracovníka z fondu připadlo zhruba 704 eur (přes 17 tisíc korun).

Peníze by měly zamířit zejména na pomoc s hledáním zaměstnání, poradenství, školení, semináře či pomoc a propagaci podnikání. Komise v prohlášení uvedla, že za uzavřením továrny v Nelahozevsi je možné hledat ekonomickou a finanční krizi. Od září 2008 do srpna 2009 maloobchodní obrat klesl v EU o 3,32 procenta, v eurozóně to bylo o 4,52 procenta a v České republice o 5,88 procenta.

Podle mluvčí komise Cristiny Arighové loni Brusel zaznamenal velmi výrazný nárůst žádostí z členských zemí o pomoc z fondu. Zájem byl podle ní proti předchozímu období zhruba šestinásobný.

Unilever skončil v Nelahozevsi v loňském roce

Ještě nedávno vyráběl Unilever v Česku rostlinné tuky a majonézy. Jejich výrobu v továrně s více než 600 zaměstnanci v Nelahozevsi ale loni ukončil. Výrobní závod v Zábřehu na Moravě na Šumpersku firma uzavřela v roce 2006. V ČR tak už firma nevyrábí, nýbrž pouze prodává koncernu výrobky zahraničních poboček.

Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor:

„Nelahozeves… je do značné míry závislá na výrobě potravin a více než 25 procent těch, kteří v této oblasti hledají práci, mají pouze základní vzdělání. Bez dodatečné podpory těmto pracovníkům hrozí, že sklouznou do dlouhodobé nezaměstnanosti.“

Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EFG) disponuje ročně maximálně 500 miliony eur. Za cíl má pomoci pracovníkům, kteří přišli o zaměstnání kvůli změnám ve struktuře světového obchodu. Použít lze třeba tehdy, když zkrachuje nějaká velká továrna, nebo když je podnik přemístěn z členské země EU někam mimo unijní území. Peníze by měly obecně pomoci lidem najít si co nejdříve novou práci.