Kampeličky se budou moci měnit na banky

Praha - Prezident Václav Klaus dnes podepsal zákon, díky kterému budou spořitelní a úvěrová družstva moci požádat o bankovní licenci. Ta by jim umožnila podnikat jako ostatním bankám. Budou ale muset změnit svou právní formu na akciovou společnost. Návrh na zápis změny formy kampeliček na akciovou společnost by měl být podle úpravy možný až poté, co Česká národní banka udělí licenci i souhlas se změnou.

Banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníci s cennými papíry budou muset podle novely posílit kontrolní systémy. Budou muset například vytvořit takzvaný výbor pro odměňování. Ten stanoví pravidla pro přidělení odměn, která se budou vztahovat na osoby ovlivňující rizikový profil finanční instituce.

Pro centrální banku novela zavádí povinnost informovat tento výbor o odměnách bankovních manažerů. Tyto informace mají sloužit ke srovnání systémů odměňování a postupů jednotlivých bank. Předávané informace se mají týkat počtu lidí, kteří pobírají nejméně milion eur (aktuálně zhruba 25 milionů korun). Informace by měly obsahovat údaje o hlavních složkách mezd, prémií, dalších odměn a penzijních výhod.

Novela také dává centrální bance právo na to, aby po kampeličkách, které mají problémy s hospodařením, vyžadovala nápravu. Může například chtít, aby záložna omezila pohyblivou část odměn nebo přednostně z čistého zisku navýšila kapitál.

V 90. letech byly kampeličky považovány za symbol podvodu, teď se ale jejich zašlá sláva vrací. Stále více Čechů zjišťuje, že v nich může dosáhnout lepších úroků, než nabízejí banky, a přitom nepodstupují nijak velké riziko. Skutečnost, že jsou kampeličky opět v kurzu, dokládají i statistiky České národní banky. V roce 2009 se vklady klientů zvýšily na téměř 15 miliard korun oproti 8,5 miliardám v roce 2008. Počet členů družstevních záložen pak stoupl za rok skoro o osm tisíc. Na českém trhu nyní působí téměř dvě desítky kampeliček.