Zaměstnaný mladík se v Británii stává raritou

Londýn - Téměř milion Britů do 24 let nemá práci. Vláda se proto bojí, že by se mladí mohli stát součástí tzv. ztracené generace, která je nezaměstnaná, i když hospodářská recese skončila před rokem. Podle tamního statistického úřadu se celková nezaměstnanost v zemi zvýšila na téměř osm procent. A tak se zaměstnaný mladý Brit se stává raritou, neboť ve skupině 16 až 24 let práci hledá 951 tisíc lidí.

„Je to trochu frustrující. Nechci skončit na ulici. Postarám se o to, abych vyšel z té slepé uličky. Svou budoucnost vidím v maloobchodě,“ říká nezaměstnaný Sadrian Stewart. Grafický design a focení ho neuživí, proto se zkouší naučit i něco jiného. Jeho vytrvalost je ale podle Shaks Ghoshové, generální ředitelky firmy Private Equity, spíše výjimečná.

Většina mladých lidí na svou situaci rezignuje a dostane se do bludné spirály - poflakují se, kradou a v nejhorších případech začnou brát drogy. „Každý mladý člověk, který skončí jako nezaměstnaný, si snižuje šanci, že v budoucnu získá stejnou příležitost jako jeho stejně starý zaměstnaný spolužák. Rychleji se totiž dostanou do problémů… Je to hrozné - ožení se, mají děti, jejich děti se rodí do rodin nezaměstnaných a cyklus pokračuje. Což samozřejmě hodně zatěžuje i stát,“ vysvětluje Ghoshová.

Video Nezaměstnaní Britové
video

Nezaměstnaní Britové

Britská vláda zavádí praxe pro nezaměstnané

Nezaměstnaným se snaží pomoct i britská vláda. V poslední době například rozjela program, díky kterému získají mladí nezaměstnaní pracovní zkušenosti bez ztráty podpory v nezaměstnanosti. Praxe trvá zhruba osm týdnů.

Nezaměstnaní Britové
Nezaměstnaní Britové