Změny DPH prohloubí krizi cestovního ruchu

Praha - Vládou plánované zvýšení daně z přidané hodnoty zřejmě prohloubí už tak kritickou situaci v cestovním ruchu. Největší problémy by se mohly objevit u ubytovacích služeb, očekává Asociace hotelů a restaurací. Kabinet chce v rámci důchodové reformy sjednotit sazbu DPH na 20 procent. Na služby v ubytování přitom aplikuje sníženou sazbu 24 z 27 států EU.

Zvýšení sazeb DPH by podle Asociace hotelů a restaurací mohlo pro česká ubytovací zařízení znamenat ztrátu konkurenceschopnosti uvnitř Evropské unie. Místo plošného zvyšování daně z přidané hodnoty nabízí asociace vládě vlastní řešení. V něm počítá se zrušením minimálního limitu pro povinnou registraci plátců a zavedením povinné platby pro všechny podnikatele.

Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka ohrozí zvýšení DPH cestovní ruch ve všech segmentech: „Promítne se zejména v domácím a příjezdovém cestovním ruchu, ale částečně i ve výjezdovém cestovním ruchu. Nejhlouběji se dotkne ubytovacích služeb.“

Video Komentář Jaromíra Beránka
video

Komentář Jaromíra Beránka

Komentář Jaromíra Beránka

2201

Dopad vyššího DPH na český turismus

Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří

„Je nutné si spočítat, zdali přínos DPH nebude kontraproduktivní z toho důvodu, že sem bude jezdit méně cizinců.“

Záměr vlády na jednotné vyšší dani ušetřit peníze v rozpočtu by mohlo podle cestovních kanceláří paradoxně příjmy do rozpočtu ještě snížit. Situaci v gastronomii a hotelnictví navíc výrazně ovlivní i vlna šetření spotřebitelů a firem.

Na sjednocení sazeb daně se dohodli minulý týden ekonomičtí ministři. Dosud platí na ubytovací služby, stejně jako třeba na potraviny, léky nebo hromadnou dopravu, snížená 10procentní daň.