OPEC: Nedostatku ropy se svět bát nemusí

Benghází/Rijád – Libye už víc než týden vyrábí ropu jen pro svou vlastní potřebu. Podle informací zvláštního zpravodaje ČT v zemi Petra Zavadila sice běží velké rafinerie Tobrúk i Brega, avšak export zatím stojí. Organizace zemí vyvážejících ropu nicméně tvrdí, že není důvod k obavám z nedostatku ropy. O možném zvýšení těžby se na jejím poli sice diskutuje, mnoho členů ropné skupiny k němu ale zůstává skeptických. Tvrdí, že obavy trhů jsou čistě psychologické.

Arabský svět ovládá důležité zásoby ropy. V posledních týdnech jim ale zmítá nejistota. Nepokoje zachvátily Egypt, Tunisko i Libyi a hrozí přelitím do dalších ropných velmocí. Investoři se obávají především rozhoření nepokojů v Saudské Arábii, která patří k hlavním exportérům ropy i spojencům Spojených států v arabském světě. Právě Saudská Arábie nyní kryje výpadek libyjské ropy. Nyní těží kolem 9 milionů barelů ropy denně, tedy téměř o milion barelů více, než kolik činí její kvóta schválená OPECem.

I Saudové se ale začínají bouřit. Menší ohniska protestů se objevují na východě Saudské Arábie. Šíitská menšina tam protestuje proti špatným životním podmínkám, restrikcím a diskriminaci, kterou se daří odstraňovat jen velmi zvolna. Podle odborníků však zatím není důvod k obavám, že by nepokoje narušily i dodávky ropy ze země. Mnoho šíitů žijících ve východní části Saudské Arábie totiž pracuje právě v ropném průmyslu, a tak i přes nespokojenost nemají důvod k tomu, aby narušovali tok ropy do zahraničí, a připravovali se tak o živobytí. Navíc jsou podle zahraničních komentátorů podmínky šíitů v Saudské Arábii mnohem lepší než těch, kteří žijí v Bahrajnu nebo Íráku.

Video Telefonát Petra Zavadila
video

Telefonát Petra Zavadila

Telefonát Petra Zavadila

8.3.2011 Z12:00

USA děsí zdražování benzinu

OPEC se kvůli zvýšení těžby sejít nehodlá

O možném zvýšení těžby se v poslední době diskutuje i na půdě OPECu. „Jednáme o možném zvýšení výstupu,“ uvedl kuvajtský ministr Ahmad al-Abdullah al-Sabah. Ministři zemí sdružených v organizaci nicméně neplánují, že by se sešli dřív než na pravidelné zasedání v červnu. Ceny ropy podle většiny z nich ženou nahoru jen neopodstatněné obavy z nedostatku černého zlata, ropy je však zatím na trhu navzdory výpadku dodávek z Libye dostatek.

„Na trhu není nedostatek ropy. Není potřeba, aby OPEC dodával více,“ prohlásil íránský guvernér pro OPEC Mohammad Ali Khatibi, jehož země organizaci nyní předsedá. „Spotřebitelé jsou znepokojení, to je psychologické,“ dodal.

Drahá ropa ohrožuje světovou ekonomiku

„Vysoké ceny nejsou dobré. Čtyři z pěti posledních ropných špiček vyústily v recesi,“ varoval manager HSBC Charles Morris.

Informace kuvajtského ministra o tom, že se na půdě OPECu o zvýšení těžby alespoň jedná, přesto povzbudila trhy. Cena severomořského Brentu dnes klesla pod 113 dolarů za barel, tedy nejníže za poslední týden. 24. února přitom cena Brentu vystoupala až na 119,79 dolaru za barel, což bylo nejvíce od roku 2008, kdy ceny ropy dosáhly svého historického maxima přes 147 dolarů za barel.

USA uvažují o uvolnění strategických rezerv

Ceny ropy přesahující 100 dolarů za barel jsou nepříznivou zprávou pro ekonomiku, zdražují pohonné hmoty, ale třeba i potraviny a další zboží, k jejichž výrobě nebo přepravě je černého zlata zapotřebí. Ve Spojených státech benzin podražil nejvíce za poslední dva roky. Prodává se v průměru za 3,5 dolaru za galon a stále více se jeho cena blíží rekordní hranici 4 dolarů z června 2008. Vysoké ceny benzinu znervózňují i americkou administrativu. Kvůli tomu zvažuje, že na trh vpustí část svých strategických ropných zásob. Ty vznikly při ropné krizi v 70. letech a země je od té doby použila jen párkrát. Analytici ale nevěří, že by to situaci uklidnilo.

„Tentokrát je za růstem cen skutečný strach. Nevím, jestli uvolnění 10, 15 milionů barelů ze strategických rezerv trhy uklidní,“ upozornil energetický analytik Oppenheimer & Co. Fadel Gheit.