Za nákup už se bude brzy platit jen přiložením karty

Praha – Do Česka míří novinka. Češi budou moci od podzimu letošního roku platit kartami bezkontaktně, tedy bez nutnosti vložit platební kartu do čtecího zařízení. Podobný systém už funguje v řadě evropských zemí, včetně Slovenska či Polska. Poprvé byl tento způsob platby představen ve Velké Británii v roce 2007. U nás se o jeho zavedení postará největší tuzemská banka Česká spořitelna ve spolupráci s karetní asociací Visa.

Jedna vteřina, a je zaplaceno

Nová technologie zákazníkům umožní platit pouhým přiložením platební karty ke čtečce speciálního terminálu. Ta kartu načte a platbu do 500 korun uskuteční bez nutnosti zadat PIN. Zákazník při bezkontaktním placení kartu nevydává z ruky a může tak po celou dobu transakce dohlížet na její průběh.  

Regionální manažer asociace Visa Europe pro ČR Miloslav Kozler:

„Samotná transakce se u bezkontaktních karet uskuteční za méně než jednu vteřinu. Zákazníci tak nemusí řešit, zda mají po kapsách drobné pro nákup kávy a novin, či dostatek hotovosti na zaplacení každodenního nákupu.“

V případě, že však karta zaznamená několik po sobě následujících bezkontaktních transakcí, bude nutné kartu vložit do kontaktní části platebního terminálu a transakci potvrdit zadáním PIN. Toto opatření slouží jako potvrzení, že uživatel karty je jejím držitelem, což snižuje možnost podvodu v případě odcizení či ztráty karty.

Spořitelna už jedná o konkrétních podmínkách

Česká spořitelna již nyní jedná s konkrétními obchodníky. Využití bezkontaktního způsobu placení je podle banky široké, a to od minimarketů po super a hypermarkety. Dále by platby měly být možné v prodejnách rychlého občerstvení, v restauracích nebo kavárnách. Platební karty budou duální, to znamená, že umožní klientům oba způsoby placení - kontaktní i bezkontaktní.

Na zavedení bezkontaktních plateb je v ČR připravena i karetní asociace MasterCard. „V současnosti koordinujeme sérii projektů pro implementaci technologie PayPass v jednotlivých bankách v letech 2011 - 2012. Každá banka rozpracovává vlastní strategii následného zavádění technologie na český trh,“ uvedl obchodní ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku Pavel Javorský.

Česká spořitelna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24