Z Wall Street rovnou za mříže – začal soud s šéfem Galleonu

New York – U soudu v New Yorku dnes začal soud se zakladatelem hedgeového fondu Galleon Rajem Rajaratnamem, ústřední postavou největšího případu zneužití neveřejných informací při obchodování s akciemi za poslední desítky let. Podle žalobců se Rajaratnam nezákonně obohatil o 45 milionů dolarů díky obchodním tipům od bývalých přátel a společníků a hrozí mu až 20 let vězení. Žaloba označuje proces za největší takový případ za celou generaci.

V případu přiznalo svou vinu 19 obviněných. Rajaratnam trvá na své nevině a od obvinění je propuštěn na kauci. Předpokládá se, že soud bude trvat zhruba dva měsíce.

Soud začal výběrem poroty ze zhruba 150 kandidátů. Soudce Richard Holwell si dává záležet na tom, aby vyloučil pokud možno všechny, kdo v důsledku nedávné finanční krize a každodenních útoků politiků a médií na finanční sektor trpí vůči celému tomuto odvětví podjatostí.

Dotazník pro kandidáty poroty předesílá, že případ nemá nic společného s recesí nebo s tím, kdo je vinen z finančních problémů, které zažíváme. Ptá se pak potenciálních porotců, zda jim službu v porotě neztíží účast manažerů bank z Wall Street a hedgeových fondů na přelíčení.

Mezi těmi, které žalobci mohou povolat ke svědectví a mohou u porotců vyvolat negativní emoce, bude například šéf mocné banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein. Státní zástupci a regulační úřady také obvinily bývalého člena správní rady této banky Rajata Guptu z toho, že předával důvěrné informace o bance svému příteli Rajaratnamovi. Gupta však obžalován nebyl a bude zřejmě povolán jako svědek.