Realitní trh se loni dál propadal, DPH ho možná srazí i letos

Praha - Během roku 2009 klesla hodnota realitního trhu v Česku meziročně o devět procent na 160 miliard korun. Navíc propad byl výraznější než předloni, kdy se hodnota snížila o pět procent. Pokles trhu může dál prohloubit plánované sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty, jak uvádí průzkum společnosti MindBridge Consulting a realitní sítě RE/MAX. Průzkum se opíral o čísla katastrálních úřadů, Českého statistického úřadu, stejně jako o šetření mezi populací i největšími realitními kancelářemi.

Podle provozního ředitele sítě RE/MAX Hanuše Němečka je příčina poklesu v menším počtu prodaných nemovitostí a v cenách prodávaných nemovitostí. Propad trhu může dle slov ředitele MindBridge Consulting Ladislava Kliky ještě dál nabrat obrátky. Kvůli chystanému sjednocení sazeb DPH totiž podle něj zmizí z trhu poptávka ve výši 57 až 70 miliard korun.

Ivan Žikeš, bývalý prezident Asociace realitních kanceláří, o vyšší DPH:

„Developeři nemůžou zvednout ceny o deset procent u zboží, které nikdo nechce. Jejich “černý pátek„ ještě přijde.“

Video Komentář Ivana Žikeše
video

Komentář Ivana Žikeše

Komentář Ivana Žikeše

0903

Vývoj realitního trhu

Ještě rychleji než samotný trh klesaly provize realitních kanceláří, které se loni meziročně snížily o 16 procent na 2,75 miliardy korun. „V zájmu udržení se na trhu hlavně menší realitní kanceláře snižovaly marže, což je jedna z hlavních příčin propadu,“ poznamenal Němeček. Ještě v roce 2008 činily marže „realitek“ 3,42 miliardy korun. Na celkovém trhu se realitní kanceláře podle studie podílí z 52 procent.

Obvykle jsou doporučené provize od tří do šesti procent. „Výjimkou nejsou ani desetiprocentní provize,“ říká bývalý prezident Asociace realitních kanceláří Ivan Žikeš. Podle něj jde o vyhrocující se konkurenční boj mezi realitními kancelářemi, jichž je v současnosti na trhu přemíra: „Drtivá většina z nich je mírně řečeno nekompetentních.“

Realitní trh a jeho přesycenost

„Trend tady byl patrný už v roce 2008, jenom developeři a realitní podnikatelé nechtěli tuto tzv. cenovou bublinu vidět a zákonitě muselo dojít k tomu, k čemu došlo,“ vysvětluje Žikeš propady na realitním trhu. Obrovský převis nabídky se objevuje zejména u komerčních projektů, tedy nových kanceláří, a logistických center.

Podle Žikeše je nejzásadnějším důvodem propadu trhu nerovnováha mezi nabídkovými cenami a koupěschopnou poptávkou i počtem nabízených bytů a reálnou potřebou.