Zaměstnanci porcelánky Haas & Czjzek zůstali bez výplat

Horní Slavkov – Už před měsícem zastavila porcelánka Haas & Czjzek v Horním Slavkově u Sokolova výrobu. 25 zaměstnanců propustila a slíbila jim odstupné ve výši dvou platů. Ostatních asi 90 pracovníků od té doby zůstává doma a měli by brát 60 procent mzdy. Ani jedni, ani druzí včetně ředitele porcelánky ale zatím nedostali ani korunu. Pomoci jim nemůže ani úřad práce. Na firmu totiž zatím nebylo vyhlášeno insolvenční řízení.

Rozhodnutí ruského podnikatele Ruslana Sajfulina, který porcelánku vlastnil rok a půl, o zastavení výroby všechny překvapilo. Novou práci budou bývalí zaměstnanci porcelánky v regionu se zhruba 11procentní nezaměstnaností hledat jen těžko. Teď navíc nedostali peníze, na které mají nárok. „Celková částka se blíží třem milionům včetně odstupného,“ odhadl výši dlužných nároků zaměstnanců ředitel firmy Zdeněk Uhlíř.

Lidé z porcelánky nemají nárok na podporu od úřadu práce. „My jim nemůžeme vyplatit dávky, dokud nebude vedeno insolvenční řízení,“ uvedl mluvčí Úřadu práce Sokolov Jaroslav Januš. Do insolvence by teď chtěli poslat firmu sami zaměstnanci, nemohli to ale udělat ihned poté, co jim majitel porcelánky nezaplatil. Žádost je možné podat po uplynutí ochranné lhůty, kterou má firma ze zákona na to, aby se ještě pokusila splnit své závazky. V Horním Slavkově tato lhůta vyprší teprve 14. března.

„Lidé jsou rozhodnutí, že návrh podají. V pondělí to už může být v Plzni na soudě. Samozřejmě ti lidé peníze chtějí, už nechtějí na nic čekat,“ potvrdila předsedkyně hornoslavkovských odborů Vladimíra Kohajdová.

Zaměstnancům sklárny zatím pomáhá město

Jediný, kdo se snaží pomoci zaměstnancům sklárny s překlenutím nejhoršího období, kdy zůstávají zcela bez prostředků, je město Horní Slavkov. „Poskytli jsme 22 občanům sociální dávky ve výši několika desítek tisíc korun a dnes zastupitelstvo města bude poskytovat ještě dalším nejpotřebnějším občanům půjčky,“ uvedl tajemník městského úřadu Martin Stark. Žádosti o úvěr leží na úřadě zatím dvě.

Majitel porcelánky je v Rusku. Při posledním jednání s manažery slíbil, že veškeré pohledávky uhradí, když se mu podaří rozprodat zařízení porcelánky. Prodat je ochotný i celou fabriku, pokud se pro ztrátový provoz najde investor.

Historie výroby porcelánu v Horním Slavkově sahá do roku 1792, kdy tam Johann Georg Paulus založil vůbec první manufakturu v českých zemích. Továrna získala díky úspěšným pokusům s hmotou na bázi kaolinu, živce a křemene privilegium k výrobě bílého střepu v roce 1812. Haas & Czjzek patřil v poslední čtvrtině 19. století a v meziválečném Československu k největším výrobcům porcelánu. V poslední době porcelánka opustila ruční malbu a výroba se orientovala především na střední kategorie zákazníků.