Řečtí socialisté chtějí zažalovat ratingovou agenturu Moody's

Atény - Poslanci řecké vládní strany socialistů vyzvali tamní kabinet, aby zažaloval mezinárodní ratingovou agenturu Moody's Investors Service. Ta v pondělí Řecku drasticky snížila hlavní rating, ještě víc tak zemi zkomplikovala snahu vymanit se z dluhové krize. Kabinet byl postojem agentury rozhořčen už v pondělí a část politiků teď žádá, aby Moody's Řecku kompenzovala vzniklé ztráty.

Moody's už měla nějaký čas hlavní rating Řecka ve spekulativním pásmu, v pondělí jej ale snížila ještě víc a řecké dluhopisy teď hodnotí vysoce spekulativní známkou B1. To nemá v eurozóně obdoby, tak nízký rating navíc nemá ani Egypt, který se zmítá v politické krizi. Vedle politiků se do Moody's za její přísný postoj vůči Řecku pustila i některá média.

Zástupci vládní strany jsou přesvědčeni, že agentura dalším výrazným snížením ratingu zhatila snahu Atén vyvést zemi z dluhové krize a ohroženo je teď podle nich celé dosavadní úsilí Řeků. „Ten konkrétní krok ohrožuje ústupky, které řečtí občané dosud učinili,“ uvedli poslanci v písemném prohlášení, které od nich převzal ministr financí Jorgos Papakonstantinu.

Agentury stlačily Řecko až do spekulativního pásma 

Premiér Jorgos Papandreu Evropskou unii už několikrát vyzval, aby zpřísnila regulaci ratingových agentur. Když Řecko začalo mít problémy s vysokým zadlužením a ztrátou důvěry kvůli falšování statistických výkazů, právě ratingové agentury mu začaly snižovat rating a postupně jej stlačily až do spekulativního pásma. 

Řecko se loni dostalo do tak vážných problémů, že bylo nuceno požádat o mezinárodní finanční pomoc. Ta činí 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun) a je rozložena do tří let. Až ji Řecko v roce 2013 vyčerpá, bude muset začít splácet. Analytici se obávají, že právě to už Řecko kvůli vysokým úrokům nezvládne.