Čínská vláda postaví občanům cenově dostupné byty

Peking - Čína plánuje investici 200 miliard dolarů do bytové politiky. Za tyto finance hodlá postavit nebo opravit zhruba deset milionů domů, které by měly být cenově dostupné i pro běžného Číňana, jak zdůraznil Čchi Ťi, náměstek ministra bytové politiky. Čínská vláda se zhruba rok a půl snaží všemožně bojovat s neúprosně rostoucími cenami nemovitostí. Růst však pokračuje, v současnosti naštěstí trochu pomalejším tempem. Pomoci nyní mají soukromé firmy společně s vládou.

„Letos chceme postavit přes dva miliony státních bytů, příští rok jich bude minimálně stejně. Chceme zajistit bydlení střední a chudé vrstvě obyvatel,“ vysvětlil Čchi Ťi.

Všech deset milionů domů by mělo být postaveno v průběhu několika let. Čína a tamní firmy za celou dobu plánují zaplatit částku rovnající se zhruba dvojnásobku ročního rozpočtu čínské armády. O něco víc než třetinu dá Čína, zbytek veřejné instituce a firmy.

Podle posledních oficiálních čísel zdražily v prosinci čínské nemovitosti meziročně o 6,8 procenta. V některých městech ale ceny rostou i o desítky procent. „Chceme také zvýšit dohled nad trhem. Každý, kdo nějakým způsobem uměle šroubuje ceny nahoru a podvádí tak normální lidi, bude potrestán,“ varuje generální ředitel odboru nemovitostí z ministerstva bytové politiky Šen Ťien-čung.