Klaus: Změna postoje vlády k reformě byla podezřele snadná

Praha/Brusel – Prezident Václav Klaus se podivuje nad náhlými změnami v plánech zvýšení sazby DPH. Po dnešním summitu v Bruselu, který se jinak zabýval situací v Libyi, prezident řekl, že snadnost a rychlost, s jakou vláda změnila své původní návrhy, je pro něj „nepříjemným zjištěním“. Koalice se na jednání svých špiček dohodla, že se v rámci penzijní reformy od roku 2012 zvýší spodní sazba DPH z deseti na 14 procent a v roce 2013 se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta. Původně přitom vláda plánovala sjednocení na 20 procentech, což Klaus kritizoval.

„Je samozřejmě lepší, že to bude takhle, snad, než jak to bylo navrhováno dříve. Ale ta snadnost, s jakou vláda nebo alespoň koaliční devítka za pár dní změnila dost radikálně svůj postoj, pro mě je spíše nepříjemným zjištěním. To znamená, že nějaké hluboké přesvědčení o správnosti toho předchozího návrhu pravděpodobně neexistovalo,“ řekl Klaus.

Václav Klaus: „Já jsem kritizoval (na původních návrzích) několik věcí. Jednou věcí je spletení dohromady důchodové reformy s reformou daňovou. Dále jsem kritizoval samu tu důchodovou reformu.“

Petr Nečas: „O žádnou radikální změnu penzijní reformy se nejedná. Její důchodová část zůstala naprosto stejná.“

Miroslav Kalousek: „Mám plné pochopení pro to, že pan prezident toho má moc, takže neměl šanci si všimnout, že vláda na systémové změně penzijní reformy nezměnila nic. Upravila pouze parametry pro financování transformačních nákladů penzijní reformy.“

Podle opozice by Kalousek s Drábkem měli odejít

Opoziční ČSSD vyzývá premiéra Petra Nečase, aby kvůli změnám v plánech na sjednocení DPH vyměnil ministry financí i práce a sociálních věcí Miroslava Kalouska a Jaromíra Drábka. Podle úřadujícího předsedy sociálních demokratů Bohuslavy Sobotky vypadají oba zmínění ministři v souvislosti s rychlými změnami daňové reformy jako amatéři. Výměnou obou ministrů za TOP 09 by si vláda prý napravila reputaci.

ČSSD se podobně jako Klaus podivuje nad náhlými zvraty v nástinu nové sazby DPH. „Dokládá to absolutní nekompetentnost vládní koalice,“ uvedl Sobotka. Vláda podle něho nemá žádné analýzy, které by zvolenou sazbu daně zdůvodňovaly.

Opozice také kritizuje penzijní návrh, podle kterého chce koalice vyvést 3 procenta ze současného systému do fondů s tím, že další 2 procenta z příjmů si budou lidé sami spořit. „Důchodová reforma by měla pomoci stabilitě průběžného systému, neměla by ho ohrožovat,“ zdůraznil Sobotka. Předložený systém je podle něho výhodný pouze pro třetinu obyvatel s vyššími příjmy. „Naším cílem bude daňovou reformu korigovat a sociálně citlivé položky přesunout zpět do snížené sazby DPH,“ řekl Sobotka a jmenoval například léky a potraviny. Nesouhlasí také s knihami. DPH by podle ČSSD měla být nadále deset a 20 procent.

Sociální demokraté se také pozastavili nad tím, že Nečas chce s reformou spojit hlasování o důvěře vládě. Podle Sobotky tím automaticky říká, že dohodu se sociální demokracií o reformě penzí nechce, protože poslanci ČSSD pro vládu hlasovat nemohou. Podle ČSSD by se měla důchodová reforma přijmout v podobě ústavního zákona, o čemž hovoří i koaliční Věci veřejné.