Funkci ředitele IEA Topolánkovi vyfoukla van der Hoevenová

Amsterodam – Post generálního ředitele Mezinárodní agentury pro energii (IEA) získala Maria van der Hoevenová, bývalá nizozemská ministryně hospodářství a předtím školství a vědy. Od září tak ve funkci nahradí Japonce Nobua Tanaku. Původně se o tuto funkci ucházel i bývalý český premiér Mirek Topolánek, později však vláda jeho kandidaturu stáhla, protože by s největší pravděpodobností mezi zkušenými kandidáty neuspěl.

Nizozemsko se díky ministryni van der Hoevenové stalo předním mezinárodním centrem pro zkapalněný zemní plyn a přilákalo země s velkými zásobami plynu, jako Katar a Rusko. Kritici jí však vytýkají, že udělala málo pro podporu obnovitelných zdrojů energie.


Agentura pro energii IEA je dceřiným orgánem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Založená byla v sedmdesátých letech jako odpověď na první ropný šok s cílem bojovat proti energetickým krizím a zajišťovat zásobování energiemi za dostupné ceny. IEA působí jako poradní orgán pro energetiku pro 28 průmyslových zemí světa, včetně České republiky a Slovenska.