První benzinka se vzepřela zveřejnění na černé listině ČOI

Praha – První seznam čerpacích stanic, které prodávaly nekvalitní benzin, zveřejnila Česká obchodní inspekce (ČOI) teprve před dvěma měsíci. Jedna ze stanic, která se na seznamu nedůvěryhodných prodejců ocitla, už ji za to ale žaluje. Pumpa Tannaco v Horních Počernicích se považuje za nařčenou neprávem. Podle jejích provozovatelů by měli být potrestaní hlavně dodavatelé a distributoři, kteří s palivem mohou manipulovat.

ČOI prý zákon neporušila, vedoucí Tannaco je jiného názoru

Čerpací stanice Tannaco se na černé listině ocitla i přesto, že má osvědčení o kvalitě, je vyzkoušeným dodavatelem a palivo, které prodává, pochází ze známé rafinerie. „Viník je pouze konečný prodejce. Ten řetězec, kudy se pohybují pohonné hmoty, je úplně jiný. Je daleko složitější - od výrobce přes distributory,“ brání se ale vedoucí čerpací stanice Tannaco Jiří Kukla.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS):

„V tomto ohledu s těmito spory musíme počítat. Nicméně věříme tomu, že se ukáže, že Česká obchodní inspekce postupovala naprosto správně.“

Zveřejnění seznamu na počátku ledna bylo navíc podle pumpy protiprávní. Zákon, který to umožňuje, se teprve minulý týden projednával v Senátu. „Obchodní inspekce zveřejnila pouze pravdivé údaje o výsledcích kontrol, což jí zákon umožňuje,“ uvedla ale mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Místo na listině hříšníků pumpu připravilo o zákazníky

Po zveřejnění seznamu ČOI přišla pumpa v Horních Počernicích o zákazníky a zároveň s nimi i o tržby. I když má nového dodavatele, týdenní výtoče paliva spadly z dvaceti tisíc litrů na polovinu. „Když si dokáží pohlídat cenu, tak si musí dokázat pohlídat také kvalitu,“ argumentuje ale mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček. S tím ale firma nesouhlasí. Prý nemá šanci dovezené palivo zkontrolovat.

Vedoucí čerpací stanice Tannaco Jiří Kukla:

„Sám rozbor by stál deset tisíc, možná i víc. Navíc v té chvíli bychom museli uzavřít pumpu a počkat na rozbor.“

Problém si ministerstvo průmyslu a obchodu dobře uvědomuje. V budoucnu proto chce zveřejňovat všechny články řetězce při dovozu pohonných hmot. Toho se ale čerpací stanice dočkají nejdříve v červnu s novým zákonem. Do té doby budou pokuty dostávat pouze benzinové pumpy. Loni jich Česká obchodní inspekce rozdala 150. Za celý rok odebrala 1 866 vzorků. Letos mají být kontroly ještě intenzivnější.

Na čerpací stanici
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24