Malá Škoda City Car bude už letos

Praha – Víc než na trojnásobek loni zvýšila čistý zisk největší česká automobilka Škoda Auto. V roce 2010 vydělala 349 milionů eur, v přepočtu zrhuba 8,5 miliardy korun. Tržby Škodovce vzrostly víc než o pětinu na 8,7 miliardy eur. Vedení automobilky na dnešní tiskové konferenci rovněž oznámilo, že ještě letos začne v Česku prodávat nový malý model s názvem City Car.

Škoda loni těžila ze silného růstu poptávky na rozvíjejících se trzích v Číně, Indii a Rusku. Firmě se také dařilo rozvíjet vedoucí postavení na českém trhu. Už dřív Škodovka uvedla, že její prodej loni stoupl o 11,5 procenta na rekordních zhruba 763 tisíc vozů. Růst produkce Škoda Auto hlásí i v letošním roce. Za první dva měsíce zvýšila prodeje o čtvrtinu na 132 100 vozů.

„Růst byl celosvětový, nicméně největší podíly růstu má Čína, Rusko a Indie, kde se Škodovce v posledních dvou až třech letech velmi daří,“ vysvětlil Jakub Rejlek, šéfredaktor Faster magazínu. Podle něj má navíc růst vzestupnou tendenci.

Video Rozhovor s Winfriedem Vahlandem
video

Rozhovor s Winfriedem Vahlandem

„Naši pozici na trzích budeme důsledně posilovat a v letošním roce počítáme s pokračováním kurzu růstu. Za tímto účelem plánujeme zvýšení výroby v závodech společnosti Škoda, a to jak na našem domácím českém trhu, tak i mimo Evropu,“ uvedl předseda představenstva Škoda Auto Winfried Vahland.

Winfried Vahland, předseda představenstva Škody Auto:

„V České republice jsme úspěšně obhájili naši vedoucí pozici na trhu. S nárůstem odbytu o necelá tři procenta jsme náš tržní podíl dále zvýšili na 34,4 procenta.“

K lepším výsledkům by měla přispět i širší modelová nabídka. Dnešních šest modelových řad by tak ještě letos měla obohatit nová malá škodovka. Škoda City Car, která se velikostí zařadí pod fabii, bude k dostání se tří a pětidveřovou karoserií. Zahájení prodeje je plánováno ještě v roce 2011. „Napřed na domácím trhu v ČR a na evropský trh bude vůz uveden po náběhu plné produkce v příštím roce,“ uvedla automobilka.

Další nový model, který se velikostně zařadí mezi fabii a octavii, se v nabídce Škody objeví příští rok.

Vyšší výrobu pokryjí závody v Česku

Škoda, která letos slaví dvacáté výročí pod křídly německého koncernu Volkswagen, už dávno nevyrábí jen v Česku. Své závody má také v Číně, Rusku, Indii a na Ukrajině. Do roku 2018 chce Škoda celosvětový prodej minimálně zdvojnásobit. Výstavbu nových závodů v Evropě ale zatím v plánu nemá. Místo toho hodlá maximálně využít stávající výrobní kapacity. Tuzemská výroba škodovek by se tak podle Vahlanda měla v následujících letech zvýšit o čtvrtinu. Vedení automobilky už kvůli tomu jedná se zástupci zaměstnanců o zavedení nového modelu směn, díky kterému by výroba mohla vzrůst.

Spolu s Volkswagenem bude zároveň Škoda vyrábět v Nižním Novgorodu přes 100 tisíc vozů značek Volkswagen a Škoda ročně. „Rusko patří k trhům, které v příštích letech zřejmě porostou nejvíce. Ruský trh má proto pro růstovou strategii Škody mimořádný význam. Naše aktivity na tomto trhu chceme podstatným způsobem rozšířit,“ uvedl už dříve Vahland.

Koncept Škoda Vision D na ženevském autosalonu
Zdroj: Škoda Auto
Autor: Škoda Auto