Vyšší DPH zvýší měsíční výdaje domácností o 247 korun

Praha - V průběhu příštího roku ukrojí plánované zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty v průměru 247 korun měsíčně z reálných příjmů tuzemských domácností, uvedli ekonomové Libor Dušek a Petr Jánský z institutu CERGE-EI. Následně se v roce 2013 jejich výdaje kvůli sjednocení sazeb DPH zvýší průměrně o 410 korun, přičemž nejvíce změna zasáhne desetinu lidí s nejnižšími příjmy.

„Změna dopadne více na chudší než na bohaté,“ uvedl k průzkumu institutu CERGE-EI Jánský. Nejhůře na tom budou nezaměstnaní, kteří kupují věci patřící hlavně do nižší sazby DPH, dodal. Podle Duška se zdraží i léky, což  přinese další problémy v systému zdravotního pojištění.

Libor Dušek, CERGE-EI

„Dopady DPH na domácnosti budou vyšší, než kdyby se to rovnou sjednotilo.“

Video Ekonomika ČT24: Změny DPH
video

Ekonomika ČT24: Změny DPH

Kvůli změně daně se v Česku z dlouhodobého hlediska sníží měsíčně příjmy průměrné domácnosti o 144 korun. Důchodců se podle ekonomů nové sazby DPH dotknou jen krátkodobě, protože růst životních nákladů téměř zcela nahradí následné povinné valorizace. Chystanou daňovou změnu pocítí výrazněji domácnosti se dvěma až třemi dětmi. Příští rok zaplatí navíc v průměru 367 korun, v roce 2013 zhruba 685 korun.

V minulém týdnu se koalice dohodla, že od roku 2012 se zvýší spodní sazba DPH z deseti na 14 procent a v roce 2013 se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta. Původně přitom vláda plánovala sjednocení na 20 procentech. Politici zdůvodňují změnu nutností financovat plánovanou důchodovou reformu.

VV podpoří důchodovou reformu a vyšší DPH, jak dohodla koalice

Podobu důchodové reformy a zvýšení daně z přidané hodnoty, jak se na ní dohodly špičky koalice minulý týden, již podpořili i poslanci Věcí veřejných. Nejmenší vládní strana bude trvat na plném dorovnání dopadů růstu DPH pro rodiny s dětmi a důchodce a odstranění výjimek ve prospěch loterijních firem.

Věci veřejné budou také chtít rozpracovat druhý důchodový pilíř tak, aby byl pro lidi co nejvýhodnější. Druhý pilíř bude spočívat podle dohod koalice v tom, že si lidé budou moci dobrovolně převést tři procenta z průběžného systému do fondů, k nimž budou muset přidat dvě procenta ze svých příjmů.

Juračka: Lepší než zvýšit DPH je zrušit limit pro registraci plátců

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeňka Juračky není sjednocení sazby daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta nutné a stát by měl raději zrušit minimální limit pro registraci plátců této daně, čímž by se povinnost platit DPH vztahovala na všechny podnikatelské subjekty. Takto by podle něj stát měl zároveň zlepšit výběr daní. Na potraviny se nyní vztahuje snížená desetiprocentní sazba DPH a obchodníci tvrdí, že její postupné zvýšení na 17,5 procenta by se promítlo v cenách.

„V současné době je ČR jedním z mála států EU, který má vysoký limit ve výši jednoho milionu korun, což odpovídá zhruba 35 tisíc eur, pro registraci plátců DPH. Obvyklá registrace plátců DPH je v řadě zemí EU řádově tisíce eur,“ uvedl Juračka, který o úpravě DPH chce jednat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Důchodkyně
Důchodkyně
Více fotek
  • Důchodkyně autor: Tomáš Krist, zdroj: ISIFA/Lidové noviny http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2370/236971.jpg
  • Zdeněk Juračka autor: František Vlček, zdroj: ISIFA/Lidové noviny http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2395/239463.jpg