NYSE nemá o zájemce nouzi, ozval se i NASDAQ

New York - Německá burza Deutsche Börse přišla zhruba před měsícem s nabídkou na převzetí newyorské NYSE Euronext. I když se ještě desetimiliardový obchod neuskutečnil, už je ve hře další zájemce - technologická burza NASDAQ. Informace o zvýšeném zájmu managementu firmy o odkoupení konkurenční NYSE přinesla televize CNBC.

Případnou nabídku na odkoupení newyorské burzy zatím zahalují spekulace o posílení pozice ve Spojených státech nebo lobby zájmových skupin. NASDAQ by však známou nabídku německé burzy převýšil nejméně o polovinu, tedy pět miliard dolarů.

„NASDAQ by v podstatě přišel s nepřátelskou nabídkou na převzetí, což by bylo pro stávající akcionáře NYSE v určitém směru příznivější, protože by mohl nabídnout vyšší cenu. Na druhou stranu to s sebou přináší řadu organizačních problémů,“ vysvětlil portfolio manažer Pioneer Investments Petr Zajíc.

Video Reportáž Tomáše Poděbrada
video

Reportáž Tomáše Poděbrada

NASDAQ již pronikl na severoevropský trh

Kromě administrativních průtahů by se do celého procesu mohl vložit i americký antimonopolní úřad. NASDAQ má ale s fúzemi zkušenosti, neboť v minulosti už koupil několik severoevropských burz, mimo jiné švédskou nebo dánskou.

„Navíc se mluví i o tom, že kdyby přišel NASDAQ s nabídkou na převzetí NYSE, tak by odprodával některé z těch aktiv, které NYSE má. Mluví se o ICE, která by měla část těch aktiv přejmout. Myslím, že by to byla výrazně komplikovanější dohoda než v případě fúze s DB,“ doplnil Zajíc. Pokud by NASDAQ s akvizicí neuspěl, spekuluje se o možnosti připojení k londýnské a torontské burze, které v únoru oznámily svůj záměr o spojení. Mluvčí firem ale tyto zprávy zatím nekomentují.

Makléř
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Arne Dedert