Japonské zboží může kvůli zemětřesení na čas zmizet z obchodů

Praha – Japonská tragédie dopadá i na české firmy. Některé sklady jsou po zemětřesení zcela zdemolované, a tak japonští obchodníci nemohou přivážené zboží přebírat. Na druhou stranu české firmy věří, že až se Japonsko opět začne stavět na nohy, bude tamní poptávka po jejich zboží větší. Japonsko je teď pro Česko podle vzájemného obratu 15. nejdůležitějším obchodním partnerem.

České firmy exportují do Japonska pouhé půlprocento celé tuzemské produkce a v tomto ohledu se tak Česko nemusí obávat vážnějších dopadů na svou ekonomiku. Horší už je situace z pohledu dovozu z Japonska. Při delším výpadku japonské produkce v řádu měsíců by se mohlo začít nedostávat některých dovážených výrobků.

Problémy se dají čekat hlavně u japonských automobilek. Výrobu už totiž zastavily například japonské továrny Toyota, Nissan a Honda, které značnou část své produkce vyvážejí. Přírodní katastrofa měla nepříznivý vliv také na výrobu v japonských továrnách Panasonic, Sony, Canon, Toshiba či Kyocera. Japonsko už snížilo výrobu lithium-iontových baterií, které se používají v mobilních telefonech, počítačích či videokamerách. Snížila se také japonská produkce mikročipů do počítačů.

Video Dopady zemětřesení v Japonsku
video

Dopady zemětřesení v Japonsku

Dopady zemětřesení v Japonsku

ekojaponsko 1503

Otto Daněk o českém obchodu s Japonskem

Rozhovor s regionálním ředitelem Sony

Podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky pravděpodobně dojde ke krátkodobým výpadkům některých dodávek součástí nutných v průmyslové výrobě. „Z hlediska sektorů se nedostatky mohou týkat především sektoru automobilového a sektoru elektroniky,“ uvedl Brožka. Z toho nicméně můžou těžit některé české firmy, které můžou výpadky v japonském dovozu nahradit svou vlastní produkcí. „V krátkém období by však spíše mělo docházet především k čerpání nahromaděných zásob,“ dodal Brožka.

Otto Daněk, viceprezident Asociace exportérů:

„Česko se může dostat do problémů, protože významnou položkou dovozu z Japonska jsou automobily, točivé stroje, obráběcí stroje, přístroje pro měření a kontrolu i telekomunikační přístroje, kancelářské stroje a výrobky pro optiku. To jsou všechno poměrně důležité výrobky pro náš průmysl a určitě nám budou chybět.“

Na naplněné sklady upozorňuje i Michal Frayer z Komerční banky. „Mnoho firem využívá skladů především v Evropě,“ vysvětluje. Dodávky některých dílů zejména v automobilovém průmyslu by se tak podle něj měly na provozu českých továren projevit jen okrajově. Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance může navíc japonskou produkci nahradit výroba v Německu a Spojených státech.

Naopak český export do Japonska by se mohl v příštích měsících zlepšit. „Otevírá se mu cesta k vývozu některých investičních celků pro obnovu Japonska anebo se například v oblasti výroby optických přístrojů a podobně otevírá prostor pro vyplnění vzniklé mezery na trhu,“ míní Markéta Šichtařová.