Poslanci přehlasovali Klause, superúřad práce může vzniknout

Praha – Velké reorganizaci úřadů práce už nic nestojí v cestě. Poslanci dnes totiž přehlasovali prezidentské veto a příslušný zákon by mohl začít platit už od dubna. Místo desítek samostatných úřadů práce se stovkami poboček vznikne ředitelství v Praze a pracoviště v krajích a v pověřených obcích. Vláda si od toho slibuje větší efektivitu a hlavně úsporu peněz.

Zákon o úřadu práce vetoval už Senát. Také jej sněmovna hlasy koaličních poslanců přehlasovala. Podle Václava Klause je předloha nedomyšlená a posílí byrokracii, to ale předkladatel zákona Martin Vacek (VV) striktně odmítá. Předloha podle něj rozhodně neposiluje byrokracii, ale úřady slučuje a odděluje výkon státní správy od tvorby koncepcí a strategií.

„Celková úspora byla kvantifikována na 170 až 200 milionů korun v prvním roce,“ řekl Vacek ke Klausovu vyjádření, že úspory budou fikcí. Počet zaměstnanců úřadů práce podle poslance klesne a nebudou potřeba nové budovy. Vacek nesouhlasil ani s tím, že zákon prošel nestandardním projednáním a že obsahuje řadu chyb.

„Nová organizační struktura nevzdálí občana od kontaktního místa úřadu práce. Kontaktní místa zůstanou zachována,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Změna podle něho umožní vyčlenit 400 pracovníků na kontrolu nelegální práce.

Klausovo stanovisko podpořila zpravodajka Milada Emmerová (ČSSD). „Doporučuji respektovat veto pana prezidenta,“ řekla. Pro zákon nakonec zvedlo ruku 107 poslanců včetně dvou sociálních demokratů, dalších 68 opozičních poslanců bylo proti.

V současnosti existuje 77 samostatných úřadů práce s 250 pracovišti zaměřenými na zaměstnanost a se zhruba 400 pobočkami státní sociální podpory. Podle návrhu zákona vznikne pražské ředitelství úřadu práce, 14 krajských poboček a kontaktní pracoviště ve 226 pověřených obcích.