Skanska vrací Bártovi úder, hrozí arbitráží

Praha – Stavební společnost Skanska se dnes ostře ohradila proti kritice ministra dopravy Víta Bárty (VV) kvůli údajným závadám na dálnicích a silnicích, které tato firma stavěla. Šéf Skansky Dan Ťok uvedl, že společnost připravuje právní kroky směřující k ochraně dobrého jména firmy a jejích obchodních zájmů. Vyloučit se přitom podle něj nedá dokonce ani mezinárodní arbitráž.

Bárta v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že chce zvýšit tlak na Skansku v souvislosti s řadou údajných závad na dálnicích a silnicích, které firma stavěla. Reklamace vůči společnosti Skanska podle ministra činí téměř jednu miliardu korun. „V pondělí naši právníci s využitím všech nástrojů zvýší tlak na společnost Skanska, která s námi nechce moc kooperovat. Deset opravovaných úseků vybavuji cedulí, že je musí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravit a že to stavěla Skanska,“ řekl v neděli Bárta.

Ťok dnes označil ministrovy výroky za šokující a považuje je za poškozování dobrého jména jedné z nejstarších a největších mezinárodních stavebních firem na světě ze strany vysokého státního úředníka. „Výroky pana ministra (Bárty) naši společnost poškozují. Stejně tak informační tabule, které informují veřejnost o tom, že za špatný stav silnic a dálnic může naše firma. Proto jsem pana ministra vyzval, aby tyto tabule nechal odstranit,“ uvedl Ťok.

Ťok vyzval ministra Bártu k „férové diskuzi“ u kulatého stolu za přítomnosti novinářů. „Především je však Skanska připravena podrobně komentovat veškeré výhrady, které ministr Bárta neopodstatněně předkládá veřejnosti k uvěření, a v přímém dialogu ukázat skutečný stav věcí,“ sdělil Ťok.

Mezi závadami jmenoval Bárta zvlnění na části dálnice D11, závažné vady na D47, sesuv půdy na svahu u D47 u Bílovce, nekvalitní most na městském okruhu v Brně nebo nekvalitní svodidla na některých úsecích dálnic. Svodidlům podle MD chybí povinný atest. Skanska chybu již dříve odmítla s tím, že je schopna certifikáty doložit každý metr svodidel.

Bárta v pořadu také poznamenal, že Skanska má u ministerstva dopravy tři nej. „Je to největší dodavatel, který nám zároveň nabídl nejmenší slevy a má největší reklamace,“ uvedl ministr.